Slovenskou televizi a rozhlas povede exředitel Markízy

Bratislava – Novým ředitelem slovenského veřejnoprávního rozhlasu a televize (RTVS) se stal Václav Mika. Bývalý ředitel nejsledovanější soukromé televize Markíza v čele organizace nahradil nedávno odvolanou ředitelku Miloslavu Zemkovou. Miku zvolili slovenští poslanci na pět let. Část opozice volbu bojkotovala na protest proti údajně nezákonnému odvolání bývalé šéfky RTVS.

Zdroj: ISIFA Autor: SME/Tomáš Benedikovič

Mika byl jedním z hlavních favoritů na post ředitele veřejnoprávní instituce, o který se ucházelo 11 kandidátů. Ve svém projektu slíbil posílení vlastní tvorby RTVS, jakož i spolupráci s Českou televizí. Hlavním úkolem nového ředitele bude vylepšit sledovanost veřejnoprávní Slovenské televize (STV), která zaostává za soukromými stanicemi Markíza a Joj. 

Vládní strana Smer-SD koncem června prosadila ve sněmovně odvolání Zemkové, protože zveřejnila výzvu k předložení nabídek k pronájmu prostorů pro veřejnoprávní média, aniž s tím předem písemně seznámila Radu RTVS. Zemková pochybení odmítla, odvolání napadla u Ústavního soudu.

Nyní devětačtyřicetiletý Mika v letech 2006 až 2010 zastával pozici generálního ředitele televize Markíza, která patří do skupiny CME. Předtím byl šéfem nejoblíbenějšího Rádia Expres. Teď usedá do čela RTVS.   

RTVS je financována kromě jiného z takzvaných koncesionářských poplatků, které platí odběratelé elektřiny. Domácnosti obvykle platí 4,64 eura (117 korun) měsíčně, firmy v závislosti na počtu zaměstnanců odvádějí každý měsíc až 464,71 eura. 

Předchozí vláda prosadila zrušení těchto plateb, RTVS chtěla financovat ze státního rozpočtu. Nynější kabinet premiéra Roberta Fica už ohlásil, že koncesionářské poplatky budou lidé a firmy platit nadále, protože vláda potřebuje peníze na ozdravení státních financí.