Každý den je nový. I ten, kdy si Lucie Lomová odnesla cenu Muriel

Nejlepší českou komiksovou knihou roku 2022 se stala publikace Každý den je nový od Lucie Lomové. Autorka za ni získala i Cenu České akademie komiksu. Ilustrátorka a výtvarnice je také laureátkou komiksových cen Muriel za roky 2011, kdy byla oceněna za nejlepší původní scénář a nejlepší původní český komiks za grafický román Divoši, a 2007, kdy získala cenu za nejlepší původní knihu Anna chce skočit. Do Síně slávy českého komiksu byl uveden komiksový výtvarník Vladimír Tučapský.

„Té ceny si velmi vážím, protože je to cena od kolegů,“ uvedla k ocenění Lomová. Vítězná autorka vyšla ve svém díle z jasného omezení: kreslit každý den komiksový deník a vydržet celý rok.

„Definovala si šestero pravidel, odmítla se zabývat estetizací a publikovatelností a místo toho se drží upřímné a rychlé, až skicovité reflexe denních událostí. Díky tomu se její intimní popis každodennosti stal mnohem silnější výpovědí, než kdyby se bývala snažila své kresby zpětně vylepšovat,“ uvedla ve svém zdůvodnění ocenění porota.

Za přínos českému komiksu byli oceněni Petr Litoš a Jiří Pavlovský za časopis a nakladatelství Crew, které pomohlo zvednout vlnu zájmu o evropský komiks a prosadilo v Česku japonské komiksy – mangu.

V kategorii Nejlepší krátký komiks uspěla Kateřina Čupová za příběh Podkova potkává Haha-Bimbi, v němž autorka rozvíjí jindy výhradně chlapecký svět Jaroslava Foglara a jeho Rychlých šípů.

Stejná autorka proměnila i nominaci v kategorii Nejlepší komiks pro děti s titulem Hrnečku vař, ve kterém mísí tradici českých pohádek se světem superhrdinů i s motivy japonských žánrů o monstrech.

Kniha výtvarníka Karla Osohy a scenáristy Vojtěcha Matochy Prašina: Křídový panáček, jejíž děj se odehrává dva roky od událostí knižní trilogie Prašina, vyhrála cenu v kategorii Nejlepší kresba.

Ocenění za nejlepší studentský nebo překladový komiks

Nejlepší překladový komiks vydalo podle poroty nakladatelství Trystero v podobě titulu Země potomků od italského kreslíře Gipiho. Cenu za nejlepší překlad komiksového díla do češtiny obdržela Martina Knápková za komiks britského autora Nathana Cowdryho Náraz.

Nominaci na cenu za nejlepší scénář komiksu proměnil básník a scénárista Jean-Gaspard Páleníček, který pod názvem Iogi připravil jedenáct volných příběhů na téma každodenního života v současném Japonsku.

Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks získala Julie Černá za komiksový triptych v podobě tří sešitů různých formátů a výtvarných technik Kámen osudu. Do této kategorie mohou studenti výtvarných středních a vysokých škol hlásit své ročníkové či závěrečné práce.

Česká akademie komiksu vznikla v roce roku 2018 a jejím předsedou je literární a komiksový historik Pavel Kořínek. Ceny Muriel se udílejí pod tímto názvem od roku 2007.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...