„Chci vyhrát, zúčastnit se můžou ti za mnou.“ Trailer předběhl Zátopka ve filmu

S postupným rozvolňováním se do kin chystají odkládané premiéry filmů. Mezi nimi i biografické drama Zátopek, které David Ondříček natočil o čtyřnásobném olympijském vítězovi Emilu Zátopkovi. Slavného běžce ztvárnil Václav Neužil, jeho ženu, oštěpařku Danu Zátopkovou, Martha Issová. Snímek nově přibližuje trailer.

Video Trailer ke snímku Zátopek
video

Trailer ke snímku Zátopek

Zdroj: Falcon

„Od počátku jsem si přál, aby nebyl zatěžkaný ostychem, nebo přehnanou úctou k Emilu Zátopkovi,“ říká Ondříček, který je s Alicí Nellis a Janem P. Muchowem také spoluautorem scénáře. „A jak jsem ho poznával prostřednictvím všeho, co jsem se o něm dozvídal, jsem přesvědčený, že právě přehnanou úctu by si nepřál. Chtěli jsme udělat Emila i Danu s lehkostí. V příběhu, který má humor i emoci.“

Životopisný příběh rámuje setkání Zátopka s australským rekordmanem Ronem Clarkem v roce 1968. Český atlet Clarkovi vypráví o stěžejních momentech ze svého sportovního i soukromého života. Výhrách i prohrách.

Neužil: Musel jsem najít Emila v sobě

Václav Neužil si o svém předobraze zjistil vše, co šlo, prošel také náročným tréninkem. „Když odhlédnu od samotné sportovní přípravy, kdy jsem se musel fyzicky proměnit, musel jsem se pokusit najít Emila v sobě. To je jasný. Když se na to podívám zpětně, myslím, že David Ondříček ve mně styčné body s Emilem viděl dřív než já sám,“ podotýká.

Václav Neužil a Martha Issová

Zdroj: Falcon
Autor: Julie Vrábelová

„Pokud jsem měla na počátku nějaké obavy, tak čím víc jsem se dozvídala o životě Emila a Dany, tím víc jsem se těšila. S Vaškem Neužilem jsme si říkali, že jak jsme se zanořili do přípravy, došli jsme do bodu, kdy jsme se cítili jako jejich kamarádi, nebo spíš, že oni jsou naši přátelé,“ souhlasí Martha Issová.

Svou roli měla možnost probrat i s Danou Zátopkovou, s jejíž podporou film vznikal. Premiéry se olympijská oštěpařka nedočkala, zemřela loni v březnu.

Snímek Zátopek, natočený mimo jiné v koprodukci České televize, se do kin dostane 26. srpna.