Jakub Nemčok: V kůži Martyho jsem nikdy nebyl, seriál #martyisdead je i naučné video

8 minut
Jakub Němčok hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Nikdo si kyberšikanu nedokáže představit, dokud se ho netýká, obává se Jakub Nemčok, představitel titulního hrdiny v internetovém seriálu #martyisdead, jehož tématem je právě šikana na síti. Jako vůbec první český seriál získal před pár dny mezinárodní cenu Emmy. Podle Nemčoka může příběh pomoci dětem i rodičům lépe porozumět internetovým rizikům.

Seriál #martyisdead natočil Pavel Soukup podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka. V kategorii krátkých seriálů na mezinárodních cenách Emmy uspěl v konkurenci více než čtyřicítky projektů.

Ve finálovém výběru ho porota upřednostnila před australskou komedií o obyčejné dívce, kterou proslaví internetový mem z její autonehody, příběhem s LBTQ+ tematikou ze současného Singapuru a před docu-reality o vynálezci, jenž svými protézami zlepšuje život lidem v Argentině.

Líbací konkurz

„Jsem hrozně rád, že jsem mohl být součástí takového historického okamžiku v české kinematografii,“ netají se Jakub Nemčok. Pro dvaadvacetiletého herce byla hlavní role Martyho první velkou hereckou příležitostí před kamerou. Předtím se objevil spíše v epizodních úlohách, jeho hlas ale může být divákům povědomý z dabingu, třeba ze sitcomu Průměrňákovi.

K internetovému seriálu #martyisdead se dostal přes konkurz. „Vybrali scénu, kdy se Marty snaží dostat ze své přítelkyně choulostivé fotky, takže jsem se musel na castingu líbat se spoustou protagonistek, aby našli ten správný pár,“ popisuje.

Martymu jsem někdy nerozuměl

Seriál je postaven na rekonstrukci událostí, které vedly ke smrti hlavního hrdiny. Tou příběh začíná. Rodiče postupně odkrývají, že jejich dospívající syn byl vystaven kyberšikaně.

„Nikdo si tu situaci asi nedokáže představit, dokud v ní není,“ domnívá se Nemčok. Sám prý v některých momentech své postavě ne úplně rozuměl. „Místy to bylo problematické, protože Marty se dostane do situací, ve kterých jsem se já v životě neocitl ani jsem se k nim nepřiblížil. Takže jsem nevěděl, jak to provést,“ přiznává.

Režisér Pavel Soukup s herci Petrou Bučkovou a Janem Grundmanem
Zdroj: Mall.tv/Tomáš Hejzlar

Seriál je poučením pro děti i rodiče

Připouští, že téma seriálu mohlo na mezinárodních cenách rezonovat i s přihlédnutím k současné situaci, kdy lidé kvůli různým protikoronavirovým omezením tráví více času na síti a riziko kyberšikany tak roste. Podle něho je každopádně třeba internetové nebezpečí neustále připomínat. 

„Když jsem byl ve věku Martyho, dostal jsem nějaké dotazy na nahé fotky, ale hned jsem je dal stranou. Teď jsem už v dospělejším věku, kdy se nad tím lidé víc zamyslí, ale děti nevědí, jak k tomu racionálně přistoupit,“ obává se Němčok. „Seriál ukazuje realitu, neberu ho jen jako filmový kousek, ale i jako varovné video, které by měli vidět jak děti, tak dospělí, aby mohli v takové situaci pomoct.“

Podobné téma, i když jinou formou, zpracoval nedávno také dokument V síti režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek zachycující praktiky internetových predátorů vedl až k trestnímu stíhání některých aktérů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 5 hhodinami

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
před 16 hhodinami

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025
Načítání...