Série Černobyl zabodovala na udílení cen BAFTA

Minisérie Černobyl od televizní stanice Sky Atlantic dostala na pátečním udílení televizních cen britské filmové a televizní akademie (BAFTA) ocenění za nejlepší minisérii a herec Jared Harris, který ztvárnil sovětského vědce Valerije Legasova, vedoucího vyšetřovací komise černobylské havárie, si odnesl cenu za nejlepšího herce v hlavní roli. Ocenění za nejlepší herečku získala Glenda Jacksonová.

Jared Harris
Zdroj: ČTK/APInvision Autor: Jordan Strauss

Pro Jacksonovou to byla první televizní role za 27 let. Oscarová herečka si ve snímku Elizabeth is Missing (Alžběta se ztratila) zahrála stárnoucí ženu s demencí. Jacksonová, která byla nominována na cenu BAFTA naposledy v roce 1974, uvedla, že je „naprosto ohromená“.

Letošní udílení se kvůli koronaviru konalo v uzavřeném studiu a umělci ocenění přijímali virtuálně. Moderátor Richard Ayoade o netradičních podmínkách letošní akce žertoval. „Škoda, že musela nastat pandemie, aby byly nastoleny ty nejzákladnější parametry osobního prostoru,“ řekl v úvodu.

Herec Idris Elba dostal zvláštní ocenění za své dílo a prosazování rozmanitosti a nových talentů.

Ocenění získala i celá řada dalších snímků včetně dokumentu Leaving Neverland (Odchod z Neverlandu), ve kterém dva muži otevřeně promluvili o tom, že je zpěvák Michael Jackson jako děti dlouhá léta sexuálně zneužíval.