Portmoneum otevírá po rekonstrukci. Zve do podkroví i na Krvavý román

Po tři čtvrtě roce mohou lidé opět navštívit Portmoneum. Muzeum Josefa Váchala, jenž domek svého přítele a sběratele umění Josefa Portmana ve dvacátých letech minulého století vyzdobil, bylo uzavřeno kvůli rekonstrukci. Nově je zájemcům přístupné i podkroví.

S generální rekonstrukcí muzea se začalo loni na podzim. Vyšla na 9,5 milionu korun. Hlavním problémem byla statika domu. Vlivem řady suchých let, kdy vysychalo a klesalo podloží, začal dům praskat. Samotné malby ale nebyly ve špatném stavu, stačily jen jejich dílčí opravy, retuše a celoplošné čistění, přestože autor nezvyklého uměleckého díla použil před sto lety nevhodnou techniku; maloval totiž olejovými barvami.

Váchal (1884–1969) nejenže tehdy stěny a strop zaplnil malbami, ale také řezbami a kresbami proměnil nábytek v umělecká díla. Vznikla působivá koláž duchovních a náboženských výjevů, jež byly tvorbě uměleckého mystika ostatně vlastní.

Do Litomyšle přijel v roce 1920 přímo na pozvání amatérského tiskaře a milovníka umění Josefa Portmana. Svou práci ve východočeském městě ukončil o pět let později po roztržce s Portmanem, nejspíše proto, že sběratel nezakoupil jeho Krvavý román, v němž jsou Portman i Litomyšl zobrazeni.

Nová výstava i videomapping

Podobně jako další své autorské knihy i Krvavý román, vycházející z brakového žánru, vydal Váchal jen v několika exemplářích. Pro svá díla vytvářel vlastní  písmo, které vždy navrhl, odlil či vyřezal, vysázel, knihu ilustroval nejčastěji barevnými dřevoryty, vše pak svázal a kolportoval.

Krvavý román se jmenuje i nová výstava v Portmoneu. Nahlédnout do ní a zároveň i do originálního interiéru může veřejnost od pátku 12. června. Nově se podívá i do dosud nepřístupného podkroví. Využito je pro videomapping s názvem Josef Váchal – kumštýř boha i ďábla. Zhlédnout lze také dokumentární film Portmoneum – příběh neobyčejného domu

Od roku 2016 Portmoneum vlastní Pardubický kraj a spravuje Regionální muzeum v Litomyšli. Kraj domek získal od nakladatele Ladislava Horáčka, který v devadesátých letech objekt v žalostném stavu koupil a podařilo se mu památku zachránit. Tým restaurátorů tehdy omítky sejmul z narušených stěn. Záchranné práce trvaly dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 6 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 19 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 23 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...