Když minulost skřípe. Finger a Rímský hrají Falešnou notu

3 minuty
Divadlo v Řeznické zve na Falešnou hru
Zdroj: ČT24

Martin Finger a Pavel Rímský zjišťují, zda je možné uniknout minulosti. Hru Falešná nota současného francouzského dramatika Didiera Carona uvádí pražské Divadlo v Řeznické. Režie komorní inscenace se ujal Radim Špaček. Ve stejném složení divadelníci už dva roky uvádějí úspěšné Poslední sezení u doktora Freuda.

Šestapadesátiletý Didier Caron je v tuzemsku téměř neznámý. Píše především komedie, za něž získal několik divadelních cen, pro jeviště ale třeba adaptoval i román Madisonské mosty. Falešná nota je inscenací pro dva herce.

Slavnému dirigentovi se po koncertě vetře do šatny vlezlý fanoušek a z banální zápletky se vyvine příběh skrývající tajemství. „Vystřídá spoustu poloh: velkou rozšafnost, smysl pro humor a různá překvapení, ale potom zatuhne a umí být i nebezpečný,“ představuje zákulisního návštěvníka Martin Finger. 

„Ve hře je mnoho zvratů, kdy je jeden z nich pánem situace a snaží se toho druhého dostrkat někam do kouta – a pak si to prohodí,“ potvrzuje režisér Radim Špaček. Kvůli nezvanému hostovi musí dirigent v podání Pavla Rímského podniknout výpravu do vlastní minulosti. Diváka společně vedou k zamyšlení, jak by se v situacích, kdy se o slovo přihlásí špatné svědomí, zachoval on sám.

V Řeznické se už potkali Freud a C. S. Lewis

Před dvěma lety se inscenační tým osvědčil v představení, kde se v intimním rozhovoru potkává otec psychoanalýzy Sigmund Freud a jeden z nejúspěšnějších autorů moderní britské literatury C. S. Lewis. „Z legrace říkám, že nás po Freudovi posedla pýcha a zkusili jsme to ještě jednou, tak ať dá pánbůh, abychom se nesekli,“ podotýká Pavel Rímský.

Zda se jeho přání naplnilo, může publikum v Řeznické zjistit při nejbližších nevyprodaných reprízách 25. března a 13. dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 11 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 15 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...