Recenze: Premiérové vystoupení P.O.D. v Praze stálo za dlouhé čekání

Vůbec poprvé za svou bezmála třicetiletou kariéru zavítali do českých krajin američtí P.O.D. Kapela, která svého času patřila k průkopníkům nu-metalu, se českým fanouškům představila při středečním koncertu ve vyprodaném pražském klubu MeetFactory. Jako předskokany si s sebou přivezli Alien Ant Farm a Dead Girls Academy.

Koncert P.O.D. v pražském klubu MeetFactory
Zdroj: ČT24 Autor: Petr Honzejk

P.O.D., neboli Payable On Death, je kapela, která spolu s Limp Bizkit či Korn patřila k průkopníkům nu-metalu. Na scéně se pohybují už bezmála tři dekády a za tu dobu mají zpěvák Sonny Sandoval, bubeník Wuv Bernardo, kytarista Marcos Curiel a baskytarista Traa Daniels na kontě jedenáct alb, více než dvanáct milionů prodaných desek a šest nominací na ceny Grammy.

Křesťanská kapela, která funguje od roku 1992, vznikla původně za účelem vydělat peníze na léčbu zpěvákovy matky. Dobu jejich největší slávy odstartovalo jejich třetí album The Fundamental Elements of Southtown, které se v USA stalo platinovým. Následující album Satellite bylo dokonce ještě úspěšnější a pochází z něj jejich největší hity Alive a Youth of the Nation

Je tedy až s podivem, že se za celá tři desetiletí působení na scéně nepodařilo kapelu přesvědčit k vystupování u nás – tedy až doteď. Čekání však stálo rozhodně za to.

Dead Girls Academy s nádechem glam rocku a perfektní čeština Alien Ant Farm 

Jako první předskokani se středečního večera v pražském klubu MeetFactory představili losangeleští Dead Girls Academy. Parta rockerů zformovaná kolem bývalého frontmana Vampires Everywhere! Michaela Orlanda hraje hudbu na pomezí post-hardcoru a alternative rocku a za dobu svého zatím poměrně krátkého působení má na kontě turné s Motionless in White, Issues a Falling in Reverse.

Ve svém zhruba půlhodinovém setu to jako novici neměli zrovna jednoduché, nicméně se svou úlohou se poprali více než statečně. Zpočátku vlažné (rozuměj veskrze neznalé) publikum si později svým upřímným a poctivým rockovým výkonem získali na svou stranu. Posluchači pak jejich vystoupení po zásluze odměnili. 

Úloha druhého předskokana večera připadla kalifornským Alien Ant Farm. Ti jsou českým fanouškům přece jen o něco málo známější, a tak se začal pražský klub povážlivě zaplňovat. 

Alien Ant Farm působí na scéně již od roku 1996 a kromě debutu Greatest Hits mají na kontě celkem čtyři studiová alba. Mezi jejich nejznámější počin patří coververze známého hitu Michalea Jacksona Smooth Criminal, kterou proslavil film Prci, prci, prcičky. Na jeho soundtracku se skladba objevila a v roce 2001 vyšplhala až na vrchol prestižního žebříčku Billboard.

Krom známého hitu, který si nechali až na konec, zahráli během zhruba hodinového setu většinu svých pecek jako Movies, WishAttitude či Sticks and Stones. Jediné, co během jejich vystoupení trochu kazilo dojem, byl výkon zpěváka Drydena Mitchella. Ač se totiž na studiových albech Mitchell jeví jako zdatný vokalista, naživo jeho um bohužel trošku pokulhával a některé pasáže lidově řečeno prostě neudýchal. 

To však fanoušci nesli s nadhledem a koncert si i tak náležitě užívali. To, co Drydenovi chybělo do výkonu pěveckého, zdatně doháněl slovně. Byl na ně totiž, jak se patří, připraven a nejednou překvapil perfektní češtinou. Během vystoupení tak bylo slyšet nejen „Ahoj, Praho“ nebo „Dáme ještě jedno?“, ale i dokonalý překlad názvu kapely. A jelikož je čeština pro cizince opravdu těžkým oříškem, zaslouží si za tento heroický výkon uznání.

Když se sejde mládí národa a hity s nádechem nostalgie

Po vystoupení předkapel se už po strop naplněný klub mohl těšit na hlavní hvězdu večera. Ta si dala poměrně načas a úvodní intro se po pár minutách zdálo prakticky nekonečné. Když však zazněly úvodní tóny Listening for the Silence, skladby z posledního, loňského alba Circles, ozval se z publika ohlušující řev. 

To bylo na své oblíbence evidentně setsakramentsky natěšené, a tak už od prvního songu se prakticky celý parket proměnil v jeden velký kotel. Nutno podotknout, že k tomu přispěl nejen umně sestavený setlist plný našlapaných pecek, ale pánové sršeli energií na všechny strany a svým neustálým povzbuzováním nenechali fanoušky celou první polovinu prakticky vydechnout.

Zazněly songy jako Set It OffBoomRock the Party (Off the Hook)Panic AttackSoundboy KillaRockin' With the Best či Always Southern California. Během krátké pauzy, při které se odebral do zákulisí kytarista Curiel, využil frontman Sonny Sandoval času na krátký pokec s fanoušky, při kterém neopomněl zmínit druhou českou zastávku ve Zlíně hned následující den. I tento koncert je zcela vyprodaný.

Ve druhé části se pak fanoušci dočkali i hitovek Alive, Satellite a Youth of the Nation, jejíž „We are, we are (we are) youth of the nation“ si s radostí spolu s frontmanem zazpívala většina osazenstva. 

Sečteno podtrženo: Ač už je doba největší slávy nu-metalu dávno za vrcholem, kapely jako právě P.O.D. nám jasně ukazují, že mají stále co nabídnout. Jejich koncert si nejen užijete, protože jsou to profíci, kteří ví, co dělají, ale můžete třeba i nostalgicky zavzpomínat na doby ve školních lavicích, kdy jste právě takové kapely teprve objevovali. A z jejich vystoupení budete odcházet naplněni a spokojeni. I když jste si na něj museli počkat 27 let…