Odešla duše Bítova. Zemřel básník Jiří Kuběna

Ve věku 81 let zemřel básník, překladatel a historik umění Jiří Kuběna. Před rokem 1989 nemohly jeho básně vycházet oficiálně, po revoluci je jeho tvorba spojena především s hradem Bítov, kde žil.

Jiří Kuběna (vlastním jménem Jiří Paukert) se narodil 31. května 1936 v Prostějově. Rodina se ale nedlouho poté přestěhovala do Prahy, kde – na pražské Hanspaulce – prožil Jiří navzdory válce hezké dětství. Jako trauma tak nesl nucený odchod otce, letce Františka Paukerta, a s ním i celé rodiny do Brna v létě 1950.

To už psal básně a jeho zájem o literaturu ještě posílil, když se stal členem neformálního sdružení Šestatřicátníků. Hlásil se k nim i Václav Havel, Josef Topol, Věra Linhartová nebo sochař Jan Koblasa.

Osudový Bítov

Budoucí památkář si přivydělával jako průvodce, osudovým se pro něj stal hrad Bítov, kde se setkal a zamiloval do Zdeňka Kuběny, jehož jméno si později zvolil za pseudonym. Na Bítov se opakovaně vracel a po revoluci zde také žil a působil jako kastelán.

Sbírky Jiřího Kuběny
Zdroj: ČT24/Host

Do té doby mohlo jeho dílo vycházet, až na výjimky, pouze v samizdatu a exilu. V jeho básních se objevují duchovní a náboženské, ale také homoerotické motivy. Vedle řady básnických sbírek vydal výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. Nakladatelství Host dokončuje vydání celého jeho souborného díla v osmi svazcích.

Ústa tak sevřenáSkoro jako ten Václav v šípkových růžíchKdyž doznívala gotikaV baretechA mandlových očíchÚsta tak sevřenáMá ten tichý milenec když hladí laněJen podle brady a nosu poznᚎe zabil drakaProtože byla gotikaA kvetly růže plané
Jiří Kuběna

Krátce na počátku sedmdesátých let se zajímal také o výtvarné umění – sám maloval. Jeho obrazy před třemi lety vystavila krajská galerie ve Zlíně, spolu s díly dalšího malujícího básníka Vítězslava Nezvala.

V roce 1998 byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně.

Básník a nakladatel Martin Reiner o Jiřím Kuběnovi

Kým pro vás byl Jiří Kuběna?

Jirka Kuběna byl o rok mladší než můj otec a zvláště v umění, v poezii, pro mě byl jako druhý otec. Pro nás, kteří jsme začínali psát na konci osmdesátých a začátkem devadesátých let, tak Kuběnova generace byla nejbližší, ke které jsme se mohli a chtěli po normalizaci upínat. Takže pro mě to byl velmi důležitý člověk.

Jiří Kuběna se otevřeně hlásil ke katolické víře, ale stejně i ke své homosexualitě. Což bylo málo přijatelné. Jak ten rozpor nesl?

Jirka byl už od padesátých let naprosto otevřený a přiznaný homosexuál, přestože tohle slovo neměl rád, především ve spojení se svoji osobou. On mluvil o antické podobě Eróta. Pokud jde o protiklad katolické víry a jeho sexuální orientace, tak vždycky říkal, že neví nic o tom, že by Ježíš nějakým způsobem horoval proti tělu jako části lidské bytosti.

6 minut
Martin Reiner o Jiřím Kuběnovi
Zdroj: ČT24

Byl právě proto před rokem 1989 persona non grata? 

Byl to bezpochyby jeden z důvodů, ale ne jediný. Pamatuji si, jak na konci šedesátých let řadě jeho vrstevníků vycházely básnické sbírky. Jirkovi nakonec nestihli jeho sbírku vydat, i když už byla kdesi v severočeském nakladatelství v tisku. A to bylo prostě proto, že byl po více stránkách a v řadě ohledů velmi svérázný tvor, který pro pražské kulturní milieu druhé poloviny šedesátých let byl velmi těžko stravitelný. To se s ním táhlo už od jeho literárních počátků. Po roce 1989, řekl bych, spíše naopak získal postavení do jisté míry kultovního autora. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...