Zemřel kaskadér Limonádového Joea Jaroslav Tomsa

2 minuty
Události v kultuře: Zemřel Jaroslav Tomsa
Zdroj: ČT24

V úterý odpoledne zemřel filmový kaskadér Jaroslav Tomsa. Zakladatel české kaskadérské školy zemřel po krátké těžké nemoci ve věku 85 let. Proslavil se například filmy Limonádový Joe, Rozmarné léto, Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Postřižiny. Naposledy se objevil před devíti lety v Menzelově přepisu Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále.

Tomsa od mládí sportoval, nejvíce se věnoval hokeji a boxu. Krom toho však uměl hrát na foukací harmoniku, půltónovou hohnerku, na níž hrál v kvartetu Laryton, s nímž bodoval i na světových soutěžích. V posledních letech života se věnoval mimo jiné malbě. Začal s pastely a přes olejomalbu se díky akademickému malíři, sochaři a grafikovi Jiřímu Sozanskému dostal až ke grafice.

S kaskadérstvím začal až v roce 1960, kdy se podílel na sportovní komedii Ledoví muži od Vladimíra Síse. Pokračoval pak Tarzanovou smrtí až k filmu Limonádový Joe. Teprve poté přišly zakázky v zahraniční koprodukci Zlatokopové z Arkansasu, Černý orel ze Santa Fé či Most u Remagenu.

V 70. letech založil Tomsa kaskadérskou agenturu Filmka. Ta se dokonce se dvanácti nominacemi zúčastnila udílení hollywoodské ceny Taurus, která v branži platí za „Oscary kaskadérství“. Instituce dodnes sdružuje koordinátory, kaskadéry, jezdce na koních, řidiče, šermíře i specialisty na bojová umění.

„Když se po roce 1989 otevřel Barrandov a Česko se otevřelo světu, tak jsme díky Tomsovi byli připravení. Pracoval s námi jako s týmem. Naučil nás, že jde o týmovou práci a bez toho je člověk v tomto povolání ztracen,“ zavzpomínal na zesnulého kaskadér Ladislav Lahoda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Íránu se vrátím, i když mě čeká vězení, říká režisér Bezpráví

Uvedení filmu Bezpráví v hlavní soutěži karlovarský festival utajoval do doby, kdy delegace k snímku mohla bezpečně opustit svou zemi. Snímek o dívce, která se chce stát zpěvačkou, totiž vznikl v Íránu. „V realitě se dějí tak silné příběhy, že by si divák mohl myslet, že je zveličuji, a nevěřil by tomu,“ uvedl režisér a autor scénáře Sohejl Bejraghí v rozhovoru s Pavlou Sedliskou.
včera v 09:05

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
včera v 07:00

Festival ve Varech vyhráli šumavští samotáři, ocenění má i Falbrová ze Sbormistra

Vítězem padesátého devátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech se stal dokumentární snímek Raději zešílet v divočině od slovenského režiséra Miro Rema. V hereckých kategoriích uspěli španělsko-německý herec Alex Brendemühl a jeho norská kolegyně Pia Tjeltaová. Zvláštní uznání patří neherečce Kateřině Falbrové z českého dramatu Sbormistr. Čestné ceny za přínos kinematografii převzali střihač Jiří Brožek a herec Stellan Skarsgard.
12. 7. 2025Aktualizováno12. 7. 2025

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
12. 7. 2025
Načítání...