Arthur Rimbaud - enfant terrible světové literatury i neúnavný cestovatel

Madrid – Centrum La Casa Encendida představuje život a dílo nejznámějšího z "prokletých básníků", Arthura Rimbauda. Zahájení výstavy připomínající autora, který ve svých 19 letech vstoupil do dějin literatury se sbírkou Sezóna v pekle, se zúčastnila i Rimbaudova obdivovatelka, americká punková zpěvačka Patti Smith; na vernisáži zpívala a recitovala básníkovy verše.

Básník Paul Verlaine kvůli tehdy 16letému Rimbaudovi odešel z manželství a začali spolu žít. V této době napsal Rimbaud všechna svá díla, po jejich rozchodu o 3 roky později psát přestal a vstoupil do koloniálního vojska. Poté cestoval s cirkusem, pracoval jako obchodní zástupce a přešel celou somálskou poušť. V roce 1891 zemřel ve věku 37 let na rakovinu.

Jeho poezie se stala základem nové poetiky, ovlivnila zejména symbolisty a surrealisty. Změnil dosavadní strukturu i metodu v poezii, vycházel ze subjektivních prožitků, odhaloval iluzornost pravd uznávaných společností a vysmíval se jim. Útoky proti povrchnosti, zbabělosti a všednosti postupně přerostly v nenávistnou revoltu proti všem hodnotám a tabu společnosti.

Autoři výstavy, která potrvá do 6. ledna, chtěli podle svých slov umožnit návštěvníkům především proniknout do Rimbaudových básní - na zdech jsou proto některé z nejlepších překladů. Podle kurátorky Loly Martínez de Albornoz nechybí výstavě humor; ukazuje mnoho kuriozit, například portrét Rimbauda spolu s Verlainovým stínem.

„Četba Rimbaudových prací byla pro mě silným emocionálním zážitkem, byl jako můj přítel už od dospívání. Uměl v životě riskovat a k tomu je zapotřebí hodně odvahy. Rimbaud mi hodně pomohl, jako mladý básník a také člověk,“ vyznává se ze svého obdivu k básníkovi Patti Smith.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nominacím na Oscary vévodí Emilia Pérez. Vlny ani Krajan neuspěli

Nominace na Oscary za rok 2024 ovládl španělsky mluvený snímek Emilia Pérez od režiséra Jacquese Audiarda. Zástupci české kinematografie – celovečerní Vlny a krátkometrážní Krajan – se do finálového výběru nedostali. Vítěze oznámí americká Akademie filmového umění a věd v noci na 3. března.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Taťjana Medvecká načítá povídky nobelistky Ernauxové

Tvorba francouzské spisovatelky Annie Ernauxové, která za své silné osobní příběhy získala Nobelovu cenu za literaturu, je českým čtenářům dostupná i v audioverzi. Její povídky nyní načítá herečka Taťjana Medvecká.
před 15 hhodinami

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 19 hhodinami

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
22. 1. 2025

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
22. 1. 2025Aktualizováno22. 1. 2025

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025
Načítání...