Ceny Ferdinanda Peroutky znají své držitele

Praha - Prestižní novinářské ocenění Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2008 získali novináři a publicisté Ivan Medek a Erik Tabery a rozhlasový komentátor Milan Slezák. Ocenění jim na ceremoniálu v panteonu Národního muzea v Praze předali již počtrnácté zástupci Sdružení Ferdinanda Peroutky.

„Osobní vlastnosti se v této ceně hodnotí s vlastnostmi profesními najednou. Díky bohu je pořád dost novinářů, kteří mohou být kandidáty Peroutkovy ceny,“ řekl Pavel Pecháček, předseda sdružení Ferdinanda Peroutky.

Cenu za Medka, který je upoután na lůžko, převzala jeho žena Helena. Třiaosmdesátiletý Medek je původní profesí muzikolog, člen Českého komorního orchestru a spolupracovník České filharmonie, hudební publicista, teoretik a kritik. Dětství prožil v Národním památníku na Vítkově, který spravoval jeho otec Rudolf Medek, známý autor legionářské literatury.

Ivan Medek 

Po roce 1969 měl zakázánu veřejnou činnost a v lednu 1977 po podpisu Charty 77 dostal okamžitou výpověď ze Supraphonu. Poté vystřídal několik zaměstnání. Po nátlaku tehdejší Státní bezpečnosti v roce 1978 emigroval do Rakouska. Ve Vídni se stal dopisovatelem Hlasu Ameriky a spolupracoval se Svobodnou Evropou a dalšími rozhlasovými stanicemi. „Měl nepochybný podíl na konci totality,“ podotkl Pecháček.

Po roce 1989 se stal poradcem České filharmonie, poradcem ministra kultury, předsedou Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V letech 1993 až 1998 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel odboru vnitřní politiky, později se stal vedoucím kanceláře. Napsal knihy Jak to vidím a Děkuji, mám se výborně.

Erik Tabery

Působí jako šéfredaktor týdeníku Respekt. V redakci začal pracovat jako elév v roce 1997. Píše především komentáře o domácí politice, za které v roce 2003 získal cenu Novinářská křepelka. O tři roky později vydal knihu Vládneme, nerušit - Opoziční smlouva a její dědictví, která byla nominována na cenu Magnesia litera v kategorii publicistika. Uplatnila se jako předloha pro stejnojmenný televizní dokument. V loňském roce napsal knihu Hledá se prezident, která se věnuje volbě českých prezidentů od roku 1918, ale s důrazem na léta 1993 až 2008.

Milan Slezák

Již 12 let komentuje zahraničněpolitické události pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Začínal jako novinář v Lidové demokracii, pokračoval v Občanském deníku, Lidových novinách, časopisu Týden, Zemských novinách, Hospodářských novinách a centrální redakci Deníků Bohemia. Působil zpravidla v zahraničních rubrikách. V roce 1999 pracoval jako poradce prezidenta Václava Havla pro Asii, Afriku a Latinskou Ameriku.

Cena Ferdinanda Peroutky

Novinářská cena Ferdinanda Peroutky byla zřízena u příležitosti stého výročí narození tohoto významného českého novináře a publicisty. U zrodu Ceny stáli Jiří Ruml a Slávka Peroutková, prof. Miroslav Petrusek, prof. Antonín Přidal, Terezie Jungrová, Zdeněk Mahler, režisér Josef Protiva, Pavel Pecháček, spisovatel Karel Pecka, Madla Vaculíková, Jan Petránek, Ondřej Pittauer. Tato novinářská cena byla založena v rámci Nadace Lidových novin. Smyslem založení Nadace bylo zvýšení prestiže novinářské a publicistické práce a profese. Cena FP se uděluje každý rok k 6. únoru - dni narození Ferdinanda Peroutky.

  • Milan Slezák autor: Čt24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/6/550.jpg
  • Ferdinand Peroutka zdroj: Sdružení Ferdinanda Peroutky http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/667/66610.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 2 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 19 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...