Nálepa nejraději dělá portréty

Praha - Malostranská beseda u příležitosti jubilea sochaře Josefa Nálepy, který se v tomto roce dožívá 75 let, uspořádala ve své galerii retrospektivní výstavu. Kromě jiných jeho děl je v expozici i socha Salvadora Dalího, kterého Josef Nálepa portrétoval jako vůbec první sochař na světě. Za svůj život vytvořil okolo 150 sochařských portrétů významných osobností českého kulturního a společenského života. Byly to například busty Vlastimila Brodského, Radovana Lukavského, Hany Hegerové a mnoho dalších. Výstava potrvá od 19. ledna do 27.února 2011.

Se Salvadorem Dalím se Nálepa setkal, když se jako šestinásobný držitel titulu mistr republiky ve vodním lyžování účastnil mistrovství světa ve Španělsku. „Dalí se v roce 1974 přišel podívat na lidi, co chodí po vodě. Shodou okolností, já byl v tom okamžiku na vodě. Když jsem měl končit, tak aby se to urychlilo, vypnul jsem se dříve a jel tak k břehu moc velkou rychlostí. Musel jsem udělat zatáčku a všechny, co tam stáli, včetně Dalího, jsem postříkal. Pak jsem se mu šel omluvit, a tak jsme se poznali. Projevil jsem zájem podívat se k němu do domu, a on přišel s požadavkem, že mě bude portrétovat. Jel jsem k němu a zjistil, že to má už perfektně vymyšlené. Tehdy jsem dodal, že i já bych ho na oplátku portrétoval. K tomu ovšem došlo až za tři roky,“ zavzpomínal Nálepa v rozhovoru pro ČT24 na svoje setkání s Dalím.

Na otázku, které osobnosti nestihl zachytit, ačkoli o to hodně stál, sochař odpověděl: „Třeba Bernstein, to byl tak nádherný člověk. Já si říkal, že si ho snad půjdu namodelovat na nějaký koncert, ale nezdařilo se.“

„Nejraději dělám portréty. To člověk nikdy neví, jak dlouho to bude dělat. Někdy, jako třeba u Dalího, kdy jsem byl ve fofru, to bylo jeden a půl hodiny, ale jiné trvají třeba i šest sezení,“ uzavřel rozhovor Josef Nálepa.

JOSEF NÁLEPA

Výtvarník Josef Nálepa se narodil v roce 1936 v Ostravě. Je absolventem pražské Akademie výtvarného umění (1956 – 62), oboru monumentální sochařství - studoval u profesora Pokorného.

Od roku 1962 pracoval převážně na veřejných zakázkách. Spektrum jeho tvorby zahrnuje sochy v nadživotní velikosti, reliéfy i drobnou plastiku (bronz, kámen, dřevo). Realizoval řadu plastik u nás, v SRN a v Rakousku. V současné době pracuje ve svém ateliéru na pražském Novém světě.

Významnou součástí práce Josefa Nálepy je tvorba portrétní. V dílech z posledních let se projevuje autorův silný vztah k Malé Straně. Jeho vodník Kabourek, který posedává u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna, se zřejmě stane další turistickou atrakcí. Na Malé Straně můžeme vidět od Josefa Nálepy ještě Fauna u Divadla Kampa v Nosticově ulici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
6. 5. 2025

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...