Ředitel Alšovy galerie rezignoval

České Budějovice - Ředitel Alšovy jihočeské galerie Lubomír Bednář v pondělí rezignoval na svou funkci. Reagoval tak na závěry tříměsíční prověrky, kterou v lednu v galerii nařídil kraj, poté co v ní ředitel provedl reorganizaci a propustil několik lidí. Auditor, scenárista Martin Bezouška, dospěl k závěru, že Bednář by měl z funkce odstoupit. Audit měl přispět k řešení ostrých sporů, které jednu z nejvýznamnějších českých galerií v poslední době ovládly.

O práci v galerii přišli od ledna čtyři lidé, ti, kteří loni v květnu protestovali proti přerušení retrospektivní výstavy Karla Zlína v jízdárně na zámku Hluboká, aby si tam společnost Koh-i-noor mohla uspořádat oslavu. Zejména proti zrušení pozice kurátora sbírky starého umění, jež je po Národní galerii v Praze druhou nejvýznamnější v zemi, tehdy u hejtmana a ministra kultury protestovala profesní organizace českých historiků.

Podle Bezoušky byl na řešení krize v Alšově galerii nejvyšší čas. Po třech výpovědích na sklonku roku odešla následně další perspektivní pracovnice a hrozily odchody dalších lidí. Bylo tam vnitřní napětí, patová situace, chyběla dlouhodobá koncepce. „Z galerie se vytratila tvůrčí atmosféra, důležitá pro chod každé podobné instituce,“ uvedl.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Reportáž Aleše Hazuky

UvR 13.4.2011

Aleš Hazuka aktuálně k situaci v Alšově galerii

Hejtman rezignaci ředitele Bednáře v pondělí akceptoval, 19. dubna ji projedná krajská rada, která pověří některého ze zaměstnanců dočasným vedením galerie a posléze vypíše výběrové řízení na místo nového šéfa. „Nyní bych za tím udělal tlustou čáru s tím, že budeme hledat nového ředitele,“ potvrdil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Bednář zůstává nadále zaměstnancem galerie. Podle hejtmana se v konkurzu přihlásil na zaměstnaneckou pozici na krajském úřadě. Galerie se podle něj nenachází v ekonomických problémech a za pět let, kdy ji Bednář vedl, byly mimo jiné obměněny obě stálé expozice.

Alšova jihočeská galerie zahájila činnost v roce 1953 jako krajská galerie v Českých Budějovicích, po třech letech přesídlila do zámecké jízdárny na Hluboké. Galerie vlastní bezmála 18 tisíc sbírkových předmětů, mimo jiné nejobsáhlejší kolekci gotického malířství a sochařství, nizozemského malířství 16. a 18. století a českého sochařství. Součástí je expozice v mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni. Loni ji navštívilo na 30 tisíc lidí.

Lubomír Bednář
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24