Jiří Sozanský složil poctu Praze

Praha - Poctu české metropoli složil svými nejnovějšími pracemi sochař a malíř Jiří Sozanský. Velkoformátové malby Karlova mostu, katedrály sv. Víta a dalších malebných pražských zákoutí hostí Muzeum hlavního města Prahy. Součástí expozice jsou i jeho raná díla, monstrózní grafiky nebo skulptury s náboženskou tematikou. Výstava začala už 10. června, na dnešek připadla vernisáž. Účast na ní potvrdil i pražský arcibiskup Dominik Duka. „Výstava Metropolis je jakousi poctou Praze, humanismu a baroku, které hlavnímu městu vtisklo tvář,“ uvedl kurátor Jiří T. Kotalík. V prostorách muzea zabírají Sozanského díla hned dva sály.

Stěny prvního z nich zdobí asi desítka velkoformátových olejových maleb, kterým vévodí slavné historické dominanty Prahy. „Pražský hrad i chrám mě fascinovaly už jako malé dítě. Z estetického pohledu jsou úchvatné, ale zároveň svou monstrózností budí respekt,“ řekl autor. Druhý sál pak čítá šest velký grafik z cyklů Zmrtvýchvstání a Martyria s výjevy nahé mužské postavy, „kterou nekompromisně drtí okolní prostor“.

Součástí expozice jsou také Sozanského rané malby ze 60. let, kdy autor s malbou teprve začínal. Tématem těchto obrazů je opět jeho rodná Praha. „Druhou část výstavy kromě grafik a děl z úplných počátků jeho tvorby doplňují i dva monumentální objekty: biblická plastika Ukřižování a originální zpodobnění katedrály sv. Víta,“ doplnil Kotalík.

Jiří Sozanský se narodil 27. června 1946 v Praze. Na počátku 60. let se vyučil zedníkem, o zhruba dekádu později zahájil studia na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se výtvarnému řemeslu učil v ateliéru Františka Jiroudka. Sozanský se výtvarným uměním zabývá už bezmála 50 let, během kterých se věnoval řadě různých uměleckých médií, včetně malby, kresby, grafiky, plastiky, instalacím nebo i filmovým dokumentům.

Během své kariéry realizoval přes pět desítek samostatných výstav a účastnil se více než dvojnásobku výstav kolektivních. Jeho dílo je zastoupeno v několika veřejných i soukromých sbírkách v Česku i zahraničí, například v Paříži, Helsinkách nebo Sarajevu. Výstavu mohou diváci navštívit v muzeu do 11. září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
6. 5. 2025

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...