Josip Plečnik – mistr sakrální architektury

Praha - V žižkovském Atriu se dnes otevírá výstava s názvem Mistr sakrální architektury. Představuje jednoho z nejvýznamnějších evropských architektů první poloviny 20. století Josipa Plečnika, Slovince, který v České republice zanechal nesmazatelný otisk a své autorské srdce. Na základě zkušeností se secesí a moderním expresionismem vytvořil zcela specifický osobní styl. Výstava potrvá do 31. října.

Expozice kromě jiného představuje i původní návrhy kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 a dalších kostelů. „Josip Plečnik byl přesvědčen, že sakrální architektura je ta nejdůležitější. Tento postoj ve 20. století nebyl běžný. Vytvářel různé variace půdorysu kostelů. Bylo pro něj důležité, že kostely jsou pro lidi útočištěm, jistotou, proto neměl rád moderní, jakoby nezakotvenou architekturu,“ přiblížil architektovu filozofii kurátor výstavy Damjan Prelovšek.

Pokud se novátorského přístupu týká, upozornil Prelovšek v rozhovoru pro ČT24 na to, že Plečnik přizpůsoboval své sakrální stavby okolní zástavbě. „Například kostel na 'Jiřáku' udělal nižší s ohledem na výšku okolních domů. Zvonice na stavbě je také proto řešena do šířky. Dalším novátorským záměrem, bylo případné zřízení menších bočních oltářů v kostelech, aby se všichni mohli modlit u oltáře,“ doplnil kurátor.

Ovšem dnes uznávaný architekt ve své době nebyl uznáván všemi. „Například Karel Teige, který byl modernista, když si prošel jeho stavby, prohlásil: 'Plečnik je vůl'. Dokonce ani v jeho vlasti se o jeho odkaz příliš nepečuje. V Lublani dnes chceme být všichni strašně moderní a Plečnik už zase tak moc moderní není. Jestli je kostel v dobrém stavu, nebo ne, záleží především na faráři. V kostele sv. Michaela na lublaňských blatech, který je jeden z nejkrásnějších, je český farář, který se o něj velmi dobře stará a moc si rozumíme,“ přiblížil problematiku péče o slovinské památky Damjan Prelovšek.

V Čechách je architekt znám především díky svému působení na Pražském hradě za prezidentování T. G. Masaryka. „Především byl vybrán díky společnosti Mánes, která ho navrhla, ale také v tom hrála určitou roli politika. Plečnik, jako cizinec, mohl být totiž rychle vyhozen už při své první chybě. On však získal prezidentovu přízeň, se kterým se spřátelil a tím pádem byla jeho pozice zajištěna. Pochopitelně, když pak odcházel Masaryk, odcházel s ním i Plečnik,“ upozornil kurátor.

Architekt Josip Plečnik se narodil 23. 1. 1872 v Lublani ve Slovinsku. Odborné vzdělání získal na vídeňské Akademii výtvarných umění u profesora Otty Wagnera (1894 – 98). U věhlasného učitele se potkal i s Janem Kotěrou, významným českým architektem, spřátelil se s ním, aniž tušil, jaké tvůrčí kořeny později zapustí v jeho rodné vlasti. Oba spojovalo i získání Římské ceny, opravňující k dvouletému studijnímu pobytu v Itálii a Francii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 4 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 8 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 12 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 19 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...