Suchý a Šlitr zapletení v Tajemství žlutého hřbetu

Příbram – Písně Suchého a Šlitra provází kabaretní detektivku s prvky hororu, která vznikla přímo pro Divadlo A. Dvořáka v Příbrami. Hra nazvaná Tajemství žlutého hřbetu nasvítí známé písně z nového úhlu, slibují divadelníci.

„Žlutý hřbet měly paperbackové detektivky, od nich je název odvozený,“ prozradila herečka Anna Fixová. Zapeklitý případ na příbramském jevišti řeší policejní praktikant Kudlič – má přiznání, (sebe)vraha, ale chybí oběť.

Představení – divadlo ho charakterizuje jako hru na hraně němé grotesky a monty-pythonovského kabaretu s převahou slovní ekvilibristiky – je prosycené komickými až absurdními momenty. Mimo jiné i hororovými vzpomínkami na dětství.

Hru napsal Milan Šotek na objednávku divadla, v zadání bylo propojení příběhu s písněmi Suchého a Šlitra. „Tak, aby tam zapadaly. Buď se k ději hodí, vedou ho vpřed, anebo naopak často působí velmi kontrastně,“ doplnil Vít Sázavský, který se ujal hudebního nastudování.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Podle režiséra Martina Packa je Tajemství žlutého hřbetu poměrně náročné – ne pro diváky, ale pro herce. „Ono se řekne kabaret, ale je tam spousta převleků a prostředí se mění rychle, filmovým střihem,“ upozorňuje. V premiéře příbramská scéna hru uvede ve čtvrtek 6. října.