Havlova Asanace - komunistické Československo v kostce

Praha – Necelý měsíc od chvíle, kdy ve věku 75 let zemřel exprezident a dramatik Václav Havel, měla v pražském Divadle Na zábradlí premiéru inscenace jeho hry Asanace. První letošní novinku Havlovy „domácí scény“ režíroval umělecký šéf divadla David Czesany, pro něhož je Asanace premiérovým režijním setkáním s Havlovým textem.

Divadlo hru, kterou Havel napsal v roce 1987, uvádí s podtitulem Architekti, láska a nenávist. Vybralo ji v rámci dramaturgického směřování sezony, která nese název Čí je to město? a v níž chce upozornit na město jako na místo spolužití různých skupin lidí, osudů a životních příběhů, společenství někým řízené, ale z vůle těch, kteří v něm žijí.

„Nejdřív jsme zadali téma celé sezony a teprve potom hledali texty, které se k němu mohly vyjadřovat. Asanace je jediný text, který jsme vybrali už jako hotový, ostatní vznikají víceméně přímo pro tuto sezonu,“ prozradil David Czesany.

Do středu hry zasadil Havel skupinu architektů, kteří připravují demolici středověkého malebného městečka v podhradí, kde má být vystavěno panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel. Podle Czesanyho je hra více dobová než současná, přesto je aktuální, neboť „městské životní prostředí je ve zkorumpovaném státě opět tvořeno proti vůli a potřebám jeho obyvatel“.

„Na půdorysu toho, že se přikáže asanace, pak se zruší a pak se zase znovu přikáže v ní pokračovat, jsou v kostce dějiny komunistického Československa od 50. let až po přestavbu,“ vysvětlil režisér. „Úplně se do současné doby hra přenést nedá. Vlastně je o tom, jak minulý režim používal moc vůči architektuře. Ale vzhledem k tomu, že některé problémy se teď opakují, tak je aktuální.“

Havlovu Asanaci uvedlo už začátkem roku 1990 pražské Realistické divadlo v režii Karla Kříže a vzápětí představilo ve Švýcarsku. Světová premiéra se uskutečnila 24. listopadu 1989 v Schauspielhaus-Kleineshaus v Curychu. Divadlo Na zábradlí ji na dramaturgický plán zařadilo loni na jaře. Na první čtenou zkoušku sice autor nepřišel, svou nepřítomnost ale nahradil. „Prostřednictvím své kanceláře nám poslal CD, na něž hru sám namluvil. Myslím, že ještě v osmdesátých letech,“ předpokládá Czesany.

S Havlovou osobností je pražská scéna spojena. V 60. letech zde působil nejdříve jako kulisák, osvětlovač a později zejména jako jeho dramaturg. Společně s Janem Grossmanem byl jednou z klíčových postav historie divadla. V minulosti tu byly uvedeny některé z jeho her. Například v roce 1963 v režii Otomara Krejči jeho Zahradní slavnost, o pět let později v Grossmanově nastudování Vyrozumění a také Ztížená možnost soustředění v režii Václava Hudečka.

Václav Havel se svou hrou Asanace
Zdroj: Bohdan Holomíček/Divadlo Na zábradlí

Léta, která zde strávil, označil Havel za možná nejkrásnější období svého života. K letošním Havlovým pětasedmdesátinám mu divadlo udělilo místo čestného jevištního technika. I když je divadlem vskutku komorním, měl tu vlastní prezidentskou lóži. Byla upravena z bývalé osvětlovací kabiny a otevřena po listopadu 1989.

„Při vší úctě k Ivanu Vyskočilovi a Jiřímu Suchému, kteří byli u založení Divadla Na zábradlí, myslím, že do vínku divadlu nejvíc něco dal Jan Grossmann a Václav Havel svým projektem apelativního politického divadla. A to se víceméně vrací celou dobu, ať už tam byl Evald Schorm nebo Petr Lébl nebo Jiří Pokorný,“ domnívá se Czesany.

Do inscenace hry Asanace obsadil například Jiřího Ornesta, Kristinu Maděričovou, Ondřeje Veselého nebo Igora Chmelu. Druhá premiéra se uskuteční 14. ledna, nejbližší reprízy 18., 22. a 28. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 16 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
30. 3. 2025

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...