Ziggy Stardust - ten druhý David Bowie

Londýn - Ziggy Stardust je bezpochyby nejslavnějším alter egem britského zpěváka Davida Bowieho. Album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars představil 6. června 1972.

„Bowie byl celkem talentovaný muzikant, ale chybělo mu TO něco. Východní filozofie, kterou propagovalo hippies, volná láska a make peace not war, to všechno zkrachovalo s Charlesem Mansonem. Začátkem 70. let se najednou lidé začali upínat ke hvězdám, ke kosmickým letům. A to všechno se propojilo v tohle albu,“ popisuje dobu, v níž deska a s ní Ziggy Stardust vznikli, hudební publicista Honza Dědek.

Bowie stvořil rockovou hvězdu, kterou rozdrtí vlastní kult osobnosti. Lidský projev mimozemské bytosti, jež se pokoušela představit lidstvu poselství naděje. „Člověk, který mluví o lásce a míru, ve skutečnosti je ale promiskuitní a oddává se drogovým excesům. Ani jedno nebylo Bowiemu zas tak vzdálené,“ připomíná Dědek.

I když šlo o fiktivní figuru, Bowie se nechal inspirovat postavou Vince Taylora, rokenrolového zpěváka. Ten se totiž nervově zhroutil z důvodu rozštěpu osobnosti. Nedokázal identifikovat, zdali je mimozemšťan, nebo Bůh.

Android s oranžovým přelivem a namalovaným „bleskem“ přes obličej se stal Bowieho karikaturou. V jeho příběhu zpěvák odhalil i svůj strach před nekritickým obdivováním společenských idolů, mezi které sám patřil. Bowie tehdy také šokoval publikum ženskými šaty a postavou „ženo-muže“, která dala podnět k diskusím o Bowieho sexuální orientaci a mnoha drbům, s kým se ocitl v posteli.

„Ziggy ho proslavil, ale pak se ho těžko zbavoval. Spousta lidí ho totiž vnímala víc jako Ziggyho Stardusta než jako Davida Bowieho,“ upozorňuje Dědek. „Začal si tedy vytvářet nová a nová alter ega a místy se do toho dost zamotával.“

6 minut
Rozhovor s Honzou Dědkem
Zdroj: ČT24

Album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars zařadilo Bowieho do klubu nejvlivnějších autorů moderní hudby a také položilo základ nového žánru glitter (glam rock). „A přitom v době vydání nebyla ta deska tak úspěšná jako dneska. Byla jen na pátém místě v britské hitparádě, v americké tuším dokonce až sedmdesátá pátá. Teprve později se z ní stala kultovní záležitost a dnes ji najdete v téměř každé anketě o nejlepší desky všech dob,“ poznamenává Dědek.

V roce 2010 byl přebal alba dokonce vybrán do desítky obalů klasických rockových alb, které vydala na známkách britská pošta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nominacím na Oscary vévodí Emilia Pérez. Vlny ani Krajan neuspěli

Nominace na Oscary za rok 2024 ovládl španělsky mluvený snímek Emilia Pérez od režiséra Jacquese Audiarda. Zástupci české kinematografie – celovečerní Vlny a krátkometrážní Krajan – se do finálového výběru nedostali. Vítěze oznámí americká Akademie filmového umění a věd v noci na 3. března.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Taťjana Medvecká načítá povídky nobelistky Ernauxové

Tvorba francouzské spisovatelky Annie Ernauxové, která za své silné osobní příběhy získala Nobelovu cenu za literaturu, je českým čtenářům dostupná i v audioverzi. Její povídky nyní načítá herečka Taťjana Medvecká.
před 15 hhodinami

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 19 hhodinami

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
22. 1. 2025

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
22. 1. 2025Aktualizováno22. 1. 2025

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025
Načítání...