Love Me Do od Beatles je i po 50 letech stále hitem

Londýn/Praha - Před půlstoletím svět poprvé uslyšel píseň Love Me Do od The Beatles, ale sotva kdo asi tušil, že právě tato skladba raketově odstartuje kariéru „chlapců“ z Liverpoolu. Deska tehdy skončila na 17. místě britského žebříčku a její druhá reedice z roku 1982 vynesla singl na 1. místo v USA.

„Naše první nahrávka, Love Me Do, byla pro mě nejdůležitější ze všeho,“ vzpomínal po letech bubeník Beatles Ringo Starr. „Bylo to tak báječné! Měli jsme desku!“ Zajímavé také je, že od této chvíle trval koncertní život Beatles pouhé čtyři roky.

McCartney původně skladbu napsal v šestnácti letech ještě jako školák. S Johnem si zapisovali nápady do sešitů a do hlavičky každé stránky vepisovali dnes už pověstný text „Další originál Lennon-McCartney“. 

Ačkoliv se z písně stal hit, jeho složitost není veliká. Love Me Do stojí akorát na dvou akordech G7 a C, v průběhu skladby se dostane ještě na akord D. Díky tomu se však píseň stala lehce přístupná a mohl si ji zabrnkat skoro každý. V písni Lennon poprvé hrál na foukací harmoniku a společně s McCartneym tu zpívají vokály.

Tento song podle britského hudebního kritika Iana MacDonalda „vyčníval jako neomítnutá zeď z červených cihel v obývacím pokoji na předměstí“ a se svou „neotesaností produkce z dělnického severu“ představoval „první slabý úder revolučního zvonu Beatles“ v kontrastu ke standardní uhlazené hudební produkci, která tehdy vládla hudebním žebříčkům.

Nahrávku Beatles tvořili ve své nejslavnější sestavě. Základní jádro tvořili dva výše zmínění textaři, Paul posléze přivedl kamaráda George Harrisona. Původní členy tvořili ještě baskytarista Stuart Sutcliffe a bubeník Pete Best. Pod názvem Beatles hráli od srpna 1960. Po dvou letech už za bicími seděl Ringo Starr.

Pro svět skupinu objevil Brian Epstein, který v Liverpoolu pracoval v obchodě s deskami. Oslovil producenta firmy Parlophone George Martina, jenž pozval čtveřici k nahrávání do londýnských studií EMI na Abbey Road. Z několika seancí se nakonec vyklubal zmíněný singl Love Me Do.

Beatles - Love Me Do
Zdroj: ČT24/Wikipedia

Po jeho vydání následovalo o půl roku později debutové album Please Please Me, reagující na úspěch stejnojmenného singlu, který pouhý měsíc před vydáním desky obsadil přední příčky světových hudebních žebříčků. Skladba Love Me Do začínala druhou stranu desky a hudební šílenství s názvem Beatles se začalo roztáčet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 2 hhodinami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánovčera v 19:03

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...