Roman Týc blbne, až to bolí

Praha - Galerie „dvorak sec contemporary“ představuje sólo show českého umělce Romana Týce, výtvarníka, který rád provokuje, protože do důsledků sleduje své vize. Výstava s názvem …jen blbni, zkazíš to všem! je Týcův již druhý sólový projekt v této galerii. V roce 2011 výstava Grave Robber s funerální tematikou překračovala hranice společenského vnímání a otevřela nepřítomné téma smrti a piety.

Umělecké projekty Romana Týce často nesou hlubokou myšlenku s přesahem do autorova osobního života. Roman Týc výstavu …jen blbni, zkazíš to všem! koncipuje přímo pro prostory galerie a inspiraci pro ni nalezl ve svém dětství a dospívání.

Jednotlivé instalace na sebe navazují a umožňují divákovi vnímat autorův osobní emotivní prožitek vložený do tohoto projektu. Odhaluje zde své dětské úzkosti i prchavé radosti. Týc nepracuje s tradičními výtvarnými materiály, jak už v předešlých projektech ukázal, bere si materiál z konkrétních míst. Pro současnou výstavu např. použil ukradené pletivo z tunelu Blanka či nainstaloval do výstavních prostor autodrom.

„Roman pracuje s realitou, vychází z ní a komentuje ji. Takže mu není proti mysli přinést do galerijního prostoru autodrom, který tady není samoúčelný, představuje totiž modely chování, které přetrvávají. Týc letos slaví čtyřicátiny, což s sebou nese určité bilancování, ovšem na obsah k této výstavě přišel před dvěma lety ve vězení, kdy měl dostatek času k přemýšlení. Vystavené lineární obrazy jsou do značné míry ilustrativní, i když to na první pohled nemusí být zřejmé. Všechny se vztahují k nějaké konkrétní události, jako např. vztah rodiče a dítěte, přítomnost smrti nebo i připomenutí sestry, které vždy vše procházelo,“ přibližuje výstavu její kurátor Radek Wohlmuth.

Roman Týc (1974), vlastním jménem David Hons, je současný český umělec, který se snaží najít hranice veřejného prostoru, ohledává meze systému a zasahuje tam, kde mu příležitost umožní prezentovat své myšlenky, čímž se velmi často dostává do konfliktu se zákonem. V roce 2012 si kvůli pozměněným panáčkům na semaforech odseděl měsíc ve vězení. Týc svojí tvorbou komentuje společnost a svět okolo sebe, kritizuje a provokuje a vyvolává tím silné zpětné reakce a debaty. Je jedním z mála českých umělců, kteří rezonují i na mezinárodním poli vizuálního umění a reprezentují české současné umění. Jeho projekty byly recenzovány v nejprestižnějších světových médiích, například v The New York Times.

Týc byl zařazen jako součást kontextu mezinárodního aktivistického umění do prestižní publikace německého vydavatelství Gestalten s názvem Art & Agenda – Political Art and Activism. Roman Týc se také dostal do podvědomí prostřednictvím akcí diverzní skupiny Ztohoven, jíž je spoluzakladatelem a která byla v roce 2013 pozvána na mezinárodní symposium do londýnské Tate Modern.ROMAN TÝC …jen blbni, zkazíš to všem! Galerie „dvorak sec contemporary“ Dlouhá 5, Praha 1. Výstava potrvá od 30. 1. 2014 do 13. 3. 2014, pondělí–pátek 10.00 – 18.00 hod., sobota 11.00 – 18.00 hod.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 9 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025
Načítání...