Cestu Josefa Šímy za světlem vystavuje Museum Kampa

Praha - Komorní výstavu děl malíře Josefa Šímy, zaměřenou zejména na druhou polovinu jeho tvorby, připravilo Museum Kampa. Expozice sleduje především cestu významného českého a evropského malíře za světlem coby základním tématem tvorby. Představuje jeho práce ze soukromých českých sbírek, které u nás nebyly ještě nikdy k vidění.

Celou výstavu tvoří díla ze soukromých českých sbírek, která v Česku dosud nebyla vystavena. Je tedy výjimečnou příležitostí vidět jiné obrazy než ty známé z veřejných galerií, zve diváky člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Obraz Země světlo

Autorem doprovodné publikace je historik umění Karel Srp. „Obraz Země světlo byl nedávno vydražen v Paříži, desítky let ho vlastnil francouzský psychoanalytik Jean-Bernard Pontalis. Po letech se vrací ze zahraničí opět do české sbírky. Šíma v něm syntetizuje řadu motivů, kterými se zabýval celý život,“ vysvětluje Srp. Kurátorem výstavy je Milan Mikuš, majitel Galerie Maldoror, která stěžejní dílo, obraz Země světlo z roku 1967, zapůjčila.

Josef Šíma / Země světlo, 1967
Zdroj: ČT24/Museum Kampa

Vedle tohoto díla představuje výstava dalších pozoruhodných 21 obrazů. Podle kurátora na nich lze sledovat především Šímovu cestu za světlem. „Nahlédneme do snového světa, do světa přeludových krajin, prostorů bez hranic, zpěvů Orfeových a svébytných duchovních proměn, jejichž prostřednictvím Šíma dává svou vizi světa, na jejímž vrcholku stojí svobodná básnická myšlenka,“ uvažuje galerista Mikuš.

Obrazy představují Šímovy jasné vize světa, které mají vždy reálný základ. Společenské a politické události, duševní stavy i krajiny francouzského venkova se však proměňují ve chvění světla. „Transformuje krajinu do úplně nové podoby, která by se dala nazvat 'šímovská'. Vývoj vidíme v těch krajinách z padesátých let, kdy pracuje s azurovou modří, kdy pracuje s krajinou jako se světelným médiem,“ zdůrazňuje Milan Mikuš.

Josef Šíma
Zdroj: ČT24

Josef Šíma byl zakládajícím členem avantgardního spolku umělců Devětsil, ale jeho druhým domovem byla Francie, kde se stal zakládajícím členem pařížské iniciační skupiny Le Grand Jeu a kde prožil téměř 50 let. Krátce tvořil v duchu poetismu a konstruktivismu, poté se přiklonil k surrealismu. V jeho dílech lze najít snové krajiny, jemné ilustrace a grafiky i mytologická podobenství. Byl rovněž autorem portrétů a řady knižních ilustrací.

Sté výročí narození Jiřího Koláře

Muzeum Kampa současně otevírá výstavu děl ze sbírky Jiřího a Běly Kolářových. Připomíná jí letošní sté výročí narození Jiřího Koláře, významného literáta a výtvarníka, kterého tak návštěvníkům představí i jako sběratele. Výběr z kolekce, kterou spolu se svou ženou Bělou shromáždili, ukazuje díla například Pietera Breughela, Lucase Cranacha, Josefa Čapka, André Deraina, Aléna Diviše, Kazimira Maleviče nebo Mikuláše Medka.

Na závěr roku chystá Muzeum Kampa Jiřímu Kolářovi retrospektivu při příležitosti stého výročí jeho narození, které připadá na 24. září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 1 hhodinou

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
včera v 09:00

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...