Brusel chce konkurovat Pekingu. Evropská „Hedvábná stezka“ má investovat 300 miliard eur

Evropská unie hodlá podpořit klimaticky udržitelné projekty, zdravotnictví či školství v mnoha částech světa. Globální investiční plán má konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Unie plánuje do roku 2027 mobilizovat investice za tři sta miliard eur (7,7 bilionu korun), podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má plán propagovat evropské hodnoty a podpořit demokracii.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Mukoya

„Země potřebují důvěryhodné partnery pro projekty, které jsou udržitelné a vysoce kvalitní,“ prohlásila von der Leyenová, podle níž bude plán nazvaný Global Gateway (Globální brána) alternativou k čínskému přístupu založenému na odlišných pravidlech. Unie chce státům nabídnout lepší možnosti, dodala šéfka Komise.

Peking se v posledních letech snaží svými projekty zvýšit vliv a posílit vzájemný obchod a své investice ve většině asijských zemí či kupříkladu v Africe. Pomoci k tomu má vybudování sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Projekty ale často zatěžují cílové země obřími dluhy vůči Pekingu.

Většina unijních zemí či Spojené státy vnímají novou Hedvábnou stezku jako nezdravé posilování vlivu čínského totalitního režimu a chtějí jej vyvážit vlastními kroky.

Podle předsedkyně unijní exekutivy hodlá evropský blok nasměrovat peníze zejména do projektů podporujících přechod ke klimaticky odpovědnému a digitálnímu hospodářství. Může mezi nimi být například výroba ekologicky čistého vodíku, instalace podmořských datových kabelů a další udržitelné infrastruktury. Peníze ovšem v reakci na pandemii nemoci covid-19 zamíří také do rozvoje zdravotnictví.

Cílová částka 300 miliard eur bude zahrnovat finance EU, členských států, evropských finančních institucí a národních rozvojových bank. Zhruba 135 miliard eur budou činit záruky z nového Evropského fondu udržitelného rozvoje plus.

Do projektu se zapojí i Evropská investiční banka. Grantové financování ve výši až 18 miliard eur má pocházet z jiných programů EU. Významnou část peněz by měly přinést soukromé investice, které chce Unie svou účastí na projektech vyvolat.