Brusel chystá koronavirový balíček. Podle některých europoslanců by Unie měla odčinit své zaváhání

Evropská unie by měla urychleně přijít s robustním plánem na obnovu ekonomik stižených koronavirovou krizí. Shodli se na tom ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu na úvod mimořádné plenární schůze, během níž budou schvalovat balíček návrhů Evropské komise určený na okamžitou pomoc zdravotnictví, zasaženým firmám či zranitelným lidem.

Video Události
video

Události: Záchrana evropské ekonomiky

 „Evropa by se měla omluvit, ale omluva nestačí. Víme, že budeme potřebovat více, mnohem více. Protože zítřejší svět bude vypadat úplně jinak než svět včerejší,“ prohlásila na úvod debaty von der Leyenová. Německá politička již dříve uvedla, že EU selhala v době, kdy se Itálie začala uzavírat do karantény a ostatní země ani Brusel jí nepřispěchaly na pomoc.

Odkud mají jít peníze 

Komise chce prorůstové investice začlenit do příštího sedmiletého rozpočtu, jehož upravený návrh hodlá předložit do konce dubna. Podle von der Leyenové však budou státy potřebovat mnohem více peněz, než obsahují dosud přislíbené či schválené kroky.

Země EU se zatím dokázaly shodnout na využití úvěrů ze záchranného fondu eurozóny ESM, garancí Evropské investiční banky či podpory Evropské komise pro krátkodobé zaměstnávání, v otázce dalších možných kroků, jako je společné sdílení dluhu, však nejsou jednotné. 

Podle zástupce nejsilnější poslanecké frakce lidovců Estebana Gonzálese Ponse by Unie mohla dřívější selhání odčinit rychlou domluvou na rázné pomoci při boji s hospodářskými následky pandemie. Musela by však začít fungovat efektivněji. „Čína postaví jednu nemocnici za stejnou dobu, za níž se Evropská rada stihne nanejvýš svolat,“ konstatoval španělský poslanec.

Jeho krajanka a šéfka frakce socialistů v Evropském parlamentu Iratxe Garcíaová podotkla, že stejně důležitý jako rychlost bude i objem peněz, které státy EU na solidární pomoc vyčlení.

„Nestačí navýšení rozpočtu, musíme vytvořit skutečnou investiční strategii a plán pomoci pro klíčové sektory, abychom zajistili budoucnost Evropy,“ uvedla levicová politička. Evropská komise odhaduje, že státy mohou potřebovat až tři biliony eur (54 bilionů korun), dosavadní stimuly však nabízejí celkově sotva čtvrtinu.

Charanzová: Využít zdroje co nejrychleji

Podle české zástupkyně liberální frakce Dity Charanzové je důležité, aby návrhy týkající se okamžité pomoci odstranily zbytečnou administrativu, díky čemuž by jednotlivé země mohly dostat peníze co nejrychleji.

„Členským zemím umožníme využít dnešní rozpočet do posledního eura k boji s pandemií,“ uvedla Charanzová k návrhu, podle něhož budou moci státy použít pro zdravotnictví a pomoc firmám nevyčerpané kohezní peníze z víceletého rozpočtu končícího letoškem.

Vedle tohoto návrhu umožňujícího větší pružnost ve využití zdrojů ze strukturálních fondů budou poslanci hlasovat také o uvolnění tří miliard eur na pomoc zdravotnictví včetně nákupů testovacích sad. Očekává se, že schválí rovněž finanční pomoc pro nejzranitelnější skupiny obyvatel.

Konečné hlasování je na programu v pátek.