Platby kartou mohou mít kvůli novým pravidlům problémy. Vzniká limit pro transakce bez zadání PIN

Lidé využívající při placení bezkontaktní karty můžou od soboty narazit na komplikace. Kvůli novým pravidlům pro ověřování plateb mohou platební terminály odmítat některé transakce. V takovém případě lze platbu provést vložením karty do terminálu a zadáním PIN. Upozornila na to Česká národní banka. Důvodem je, že některé platební terminály nemusí být na nová pravidla připraveny.

Video Události
video

Události: Bezkontaktní platby kartou v obchodech se můžou od soboty zkomplikovat

Varování ČNB se týká jen fyzických platebních karet, bez komplikací bude možné podle centrální banky bezkontaktní platbu provést kartou nahranou v mobilním telefonu či jiném zařízení.

„Od 14. září se v České republice uplatní nová pravidla pro ověřování karetních plateb stanovená evropským nařízením. Česká národní banka v této souvislosti upozorňuje, že při platbě fyzickou platební kartou v kamenných obchodech mohou v některých případech nastat určité komplikace,“ uvedla ČNB.

V současnosti lze platit kartou bez zadání PIN při částce nepřevyšující pět set korun. Nově se může stát, že přístroj i při takové platbě transakci zamítne, což může lidi zmást. Obvykle to většinou značí, že na účtu nejsou peníze. Nové bezpečnostní opatření se totiž aktivuje v případě, že se platby bez použití PIN nasčítají do výše 150 eur (v přepočtu asi 3800 korun) nebo přesáhnout pět plateb za sebou. V takovém případě bude terminál vyžadovat zadání PIN i v případě, že půjde o částku, která ověření nevyžaduje.

Zamítání bezkontaktních plateb bude tak v některých případech pravděpodobné například na terminálech využívaných k prodeji jízdného v prostředcích hromadné dopravy. „Ty obvykle nedisponují možností provést kontaktní platbu se zadáním PIN, v případě zamítnutí tak musíte využít jinou bezkontaktní platební kartu nebo si jízdenku zakoupit prostřednictvím SMS, mobilní aplikace či u řidiče,“ upozornila centrální banka. 

„Je to jen dočasné a očekáváme, že se to bude týkat pouze malého počtu terminálů,“ řekl serveru Penize.cz ředitel rozvoje produktů a inovací kartové asociace Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Luděk Slouka.

Například pražský dopravní podnik (DPP) podle svého mluvčího Daniela Šabíka problémy s bezkontaktní platbou neočekává. „Nové nařízení Evropské komise se netýká nákupu jízdenek přes bezkontaktní terminály v tramvajích, metru nebo v jízdenkových automatech. Tyto úhrady jsou jednou z výjimek uvedených v článku 12 nařízení Evropské komise/České národní banky,“ uvedl Šabík. Jízdenkové automaty ve stanicích navíc umožňují platbu i kontaktně, to jest se zadáním PIN. 

Nová pravidla vycházejí z nařízení EU, podle kterého by měly mít platby kartou silné, dvoufaktorové ověření uživatele. To by mělo být vyžadováno při on-line přístupu k platebnímu účtu, při provádění elektronické platební transakce nebo při jakémkoli úkonu prostřednictvím komunikace na dálku, který by mohl vést k riziku platebního podvodu nebo jiného zneužití.

Zároveň jsou v nařízení také výjimky, mezi něž patří bezkontaktní platby nízkých částek, důvěryhodní příjemci či opakující se transakce se stejnou částkou a stejným příjemcem. Dosud pravidla na bezpečnost a limity stanovovaly jednotlivé banky.

Obchodníci v souvislosti s přísnějším ověřováním karet výraznější problémy neočekávají.  Z toho důvodu ani nepřipravují žádná mimořádná opatření. 

Pro platby kartou na internetu se u některých bank zatím nic změnit nemusí

Ačkoliv směrnice stanovuje povinnost dvoufaktorově ověřit i jakoukoliv elektronickou platební transakci, tedy když třeba lidé platí kartou po internetu obchodníkovi, nemusí někteří klienti bank hned od 14. září zaznamenat změnu. Bude pro ně totiž platit to, co dosud – třeba i ověření formou sms. Podle bank totiž teprve v létě EBA (European Banking Authority) upřesnila, co konkrétně bude a nebude uznávat za druhý faktor v oblasti chování klientů.

„To pak samozřejmě ovlivňuje i interpretaci pravidel v Česku a přípravu samotných bank. Jedna věc je vymyslet vhodné řešení a druhá mít čas to vyvinout a otestovat,“ vysvětluje mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Z toho důvodu tak podle zdrojů z bankovního sektoru už ČNB vyjednává s EBA o přechodném období, které by se mohlo pohybovat v řádu dvanáct až osmnáct měsíců.