Ochlazení je viditelné, schodek může ještě vzrůst, míní ekonomka Zamrazilová

Národní rozpočtová rada varuje, že schodek státního rozpočtu by nakonec mohl překročit plánovaných čtyřicet miliard korun. Rizika existují podle předsedkyně Evy Zamrazilové především v zahraničí, o možných negativních dopadech celních válek mluví i Jan Skopeček z ODS. Poslanec Jan Volný (ANO) ale věří, že obavy se nenaplní a deficit bude dodržen. 

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Rizika pro státní rozpočet

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová vidí oproti minulému roku zhoršení ve výběru daní. „Zatím to ale nejsou nějak závažná čísla a výpadky. Pouze jsme říkali, že pokud by se hospodářský růst v posledním čtvrtletí zhoršil, příjmy by vypadaly hůře,“ vysvětluje.

Zároveň upozorňuje, že při výhledu na příští rok by měl být stát opatrný. „Ochlazování ekonomiky už je zkrátka na té příjmové straně státního rozpočtu viditelné. Jde o to, že v zahraničí jsou viditelná výrazná rizika, a pokud by se materializovala, je potřeba být opravdu obezřetní,“ doplňuje Zamrazilová.

Volný z ANO: Nedramatizoval bych

„Národní rozpočtové rady si vážím, ale více věřím ministryni financí a jejímu týmu. Rozdíl mezi tím, co říká paní předsedkyně a co říká paní Schillerová, je opravdu marginální, takže bych to tak nedramatizoval,“ nechal se slyšet místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný (ANO). Schodek čtyřiceti miliard je podle něj reálný.

Jan Skopeček (ODS) upozorňuje, že se Česko nachází ve zvláštní situaci. „V době slušného ekonomického růstu a nízké nezaměstnanosti se modlíme, abychom dosáhli v uvozovkách pouze čtyřicetimiliardového schodku. Schodek by měl být nulový,“ soudí místopředseda rozpočtového výboru.

Poslanec ODS souhlasí s tím, že rizika pro českou ekonomiku pochází ze zahraničí. Jde mimo jiné o hrozby obchodních válek nebo brexitu. „Rizika jsou vně České republiky a mohou pro exportně orientovanou českou ekonomiku znamenat problém,“ míní Skopeček a volá po opatrnosti v plánování příjmů pro nadcházející roky.

Volný: Spotřební daň není daň, zvyšuje se podle platů

Zdrojem příjmů pro státní rozpočet má být i chystaný vládní daňový balíček. Zvýšení spotřební daně na tvrdý alkohol a tabák o deset procent má do státní kasy přinést v příštích dvou letech až dvacet miliard korun. Podle opozice vláda porušuje svůj slib, že nebude zvyšovat daně.

Takový pohled Volný odmítá. Spotřební daň podle něj není daní v pravém slova smyslu. „Spotřební daně se zvyšují i podle toho, jak roste životní úroveň, platy a koupěschopnost obyvatel. Jsme k tomu také zavázáni Evropskou unií,“ podotýká místopředseda rozpočtového výboru.

Podstatná je podle něj i snaha snížit spotřebu alkoholu a tabáku, po čemž volá ministerstvo zdravotnictví. „U lihu se nezvyšovala daň deset let a platy a koupěschopnost stouply o čtyřicet procent,“ doplňuje Volný a připouští, že o desetiprocentním zvýšení daně na tvrdý alkohol se bude ještě diskutovat ve výboru i na plénu.

Občanští demokraté ústy Skopečka zvýšení daňového zatížení občanů odmítli. Boj se závislostmi považují pouze za záminku. „Kdyby to vláda skutečně myslela vážně, zvýší spotřební daně, ale jinde to lidem vrátí, například snížením přímých daní. To se neděje, vláda chce pouze získat další peníze na přerozdělování,“ má jasno poslanec.

Zamrazilové vyšší spotřební daně u lihu a tabáku nevadí. „Dnes si za průměrnou i minimální mzdu koupíme mnohem větší objem alkoholu než před několika lety, protože tady vůbec nebyly žádné úpravy. Snížení dostupnosti pro mladou generaci určitě není od věci,“ uzavírá Zamrazilová.