Květnové maloobchodní tržby zklamaly růstem o pouhých 2,7 procenta. Ovlivnilo je asi i chladno

Maloobchodní tržby v květnu zpomalily meziroční růst na 2,7 ze 6,9 procenta v dubnu, kdy prodej podpořily Velikonoce. V květnu se stejně jako v předchozích měsících nejvíce zvýšily tržby internetových obchodů, dařilo se ale i obchodníkům s počítači, farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a s výrobky pro domácnost a sport. Naopak méně než loni se kvůli chladnějšímu květnovému počasí prodávaly oděvy a obuv, menší odbyt měly i pohonné hmoty. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytiky slabý růst zklamal a očekávají, že růst tržeb letos ve srovnání s minulým rokem mírně zpomalí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Maloobchodní tržby (bez automobilů) v květnu meziročně vzrostly o pouhých 2,7 % a ve srovnání s dubnovým meziročním růstem o téměř sedm procent tak citelně zpomalily.

Dubnová čísla sice byla vyšší z titulu rozdílného rozložení velikonočních nákupů a po očištění o uvedený vliv maloobchodní tržby v dubnu rostly o 5,4 %, květnová dynamika je však stále dvakrát nižší a výrazně zaostává za dosavadním celoročním průměrem,“ komentuje vývoj hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Meziměsíčně se tržby maloobchodníků očištěné o sezonní vlivy snížily v květnu o procento. Proti loňskému květnu maloobchodníci utržili za nepotravinářské zboží o 5,6 procenta více a za potraviny o 0,4 procenta více, naopak za pohonné hmoty jim tržby klesly o 0,7 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy byly květnové tržby v maloobchodě reálně vyšší o 2,7 procenta, tedy stejně jako bez očištění.

„Růst vykázala většina sortimentních skupin prodejen. Vysoké tempo růstu si zachoval prodej prostřednictvím internetu. Naopak chladnější a deštivější počasí se podepsalo na tržbách za oděvy a obuv. Pokles zaznamenal také prodej pohonných hmot a tržby ve specializovaných prodejnách potravin,“ uvedla k meziročnímu vývoji tržeb ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Slabší tržby nemusí nutně být trendem, další měsíce napoví, míní analytici

Květnové tržby e-shopů a zásilkových služeb byly meziročně vyšší téměř o pětinu. Obchody s počítačovým a komunikačním zařízením měly prodeje o 8,6 procenta vyšší než před rokem. Tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží stouply o čtyři procenta, za výrobky pro domácnost o tři procenta a zhruba stejně vzrostly i tržby za sportovní potřeby. Vedle toho prodej oděvů a obuvi byl meziročně o 0,2 procenta nižší a tržby specializovaných prodejen s potravinami spadly o 2,8 procenta.

„Obchodování přes internet se daří v souvislosti s novými nákupními trendy. Lidé při nakupování po internetu mohou srovnávat různé nabídky, což vytváří pocit výhodných nákupů. To v konečném důsledku vede k vyššímu objemu prodejů,“ vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

„Narůstá počet obchodů přes internet. Podstatná část lidí je ochotna připlatit si za dřívější dodání nákupu. Kromě ceny jsou důležité i doplňkové služby obchodníků, nabízený komfort při nakupování nebo společenská a ekologická odpovědnost firem.“

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

Za zpomalením tržeb stojí i podle analytiků zejména slabší prodeje oděvů a obuvi. „Tyto prodeje však bývají rozkolísané i s ohledem na počasí v daných měsících, a letošní květen byl více deštivý a chladnější než v minulém roce, což mohlo odsunout nákupy letního sortimentu zboží. Není proto nyní nutné slabší tržby vnímat negativně, teprve další měsíce potvrdí, zda se jednalo o jednorázové vlivy či skutečné zpomalení,“ dodává Seidler.

Nepříznivý květnový výsledek maloobchodu však dost dobře stále může být jen přechodným „zavrávoráním“, souhlasí i hlavní analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. „Nelze zatím usuzovat na trvalejší zhoršení trendu. Naopak, mzdy Čechům letos porostou reálně o více než čtyři procenta a v příštím roce o více než tři procenta, takže jejich kupní síla by měla nadále solidně růst. Spotřebitelská důvěra v ekonomiku také zůstává na poměrně vysoké úrovni,“ míní. Za celý letošní rok vykážou maloobchodní tržby bez motoristického segmentu podle něho tempo meziročního růstu 3,4 procenta. 

I podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory nemusí být zpomalení tržeb zase tak podstatné. „Trh sice očekával, že tržby zpomalí svůj růst z 6,9 % na 5,0 %, nicméně není to tak horké, jak se může na první pohled zdát. Hlubší rozbor dat ukazuje, že za pomalým růstem stojí tržby za pohonné hmoty. Tady tržby klesly o 0,7 %. Za potraviny tržby víceméně stagnují, když si připsaly jen 0,3 %, ale tržby za nepotravinářské zboží rostou stále o slušných 5,6 %.
Pohonné hmoty jsou vrtkavou položkou. Z dnešní statistiky bych proto nedělal velké závěry,“ vysvětluje.

Jasně se podle něho ukazuje, že lidé peníze mají. Nezaměstnanost je rekordně nízká, tempo růstu mezd je vysoké a lidé se nebojí utrácet. „Při této kombinaci je skoro až s podivem, že tržby nerostou ještě rychleji,“ zdůraznil Pikora.

Nicméně, takto dobrá konstelace makroekonomických podmínek není podle ekonomů obecně dlouhodobě udržitelná a časem budou domácnosti donucené k většímu šetření. „Ve druhé polovině roku proto porostou tržby pomaleji než v první. Auta budou ekonomiku stále tížit. Za celý rok očekávám růst maloobchodu kolem 4,4 %,“ dodává Pikora.

Tržby za prodeje aut rostly

Tržby za prodeje a opravy automobilů v květnu naopak mírně vzrostly, a to o 1,4 % a samotné prodeje automobilů pak o 3,1 %. Prodeje automobilů tak v posledních dvou měsících opět mírně zrychlily, nicméně nové registrace automobilů za červen zaznamenaly pokles o 15 % meziročně.

„Situace s prodeji nových automobilů se tak sice začíná postupně stabilizovat v rámci celkových čísel za EU, kde registrace v květnu již nepatrně rostly, napříč zeměmi však existují nadále významné rozdíly, kdy v některých již prodeje nových automobilů solidně meziročně rostou. Například Německo, Lotyško, Litva, Estonsko, Maďarsko, Polsko. A v jiných nadále pokračují v poklesu, což je případ Rakouska, Belgie, Finska, Portugalska, Dánska i Česka,“ říká Seidler.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč tak předpokládá, že po loňském poklesu, který činil 1,8 %, by se tržby za prodeje motorových vozidel mohly letos stabilizovat anebo dokonce mírně oživit. „Výrazný růst bych ovšem v tomto segmentu nečekal, neboť vývoj tržeb zde stále porovnáváme s velmi silnou základnou, kterou tvoří prodeje z předchozích let, a českou ekonomiku jako celek navíc čeká v průběhu letošního roku další zpomalení hospodářského růstu,“ říká Jáč.

Pro letošní rok odhaduje růst maloobchodních tržeb, kromě motoristického segmentu mírně pod úrovní 4,5 %. „Šlo by tak o zpomalení z růstu 4,9 %, jenž byl vykázán za celý rok 2018,“ dodává.