Vláda chystá silný růst důchodů i pro rok 2020. Čím vyšší současná penze, tím více si má senior přilepšit

Stát v příštím roce zvýší důchody v průměru o 900 korun, ne všichni penzisté si ale polepší stejně - chudší důchodci opět zaznamenají nižší nárůst než penzisté s vyššími důchody. Česká televize s pomocí údajů ministerstva práce spočítala, že například penzista se současným důchodem devět tisíc korun dostane od ledna zhruba o 300 měsíčně méně než penzista s šestnáctitisícovým důchodem. Přesná čísla zveřejní ministerstvo na konci léta, měnit se ale budou už jen v řádech korun. 

Video Události
video

Události: Navržený růst penzí v roce 2020

Momentálně činí průměrná penze, podle nejnovějších dat, 13 319 korun. Už v příštím roce by měl průměrný starobní důchod vzrůst na více než 14 200 korun měsíčně a premiér Andrej Babiš (ANO) k chystanému zvyšování uvedl, že vláda chce splnit svůj slib, aby důchodci měli v roce 2021 průměrný důchod 15 tisíc korun.  

Zákon zajišťující zvýšení penzí celkem o 900 korun měsíčně by měl ve sněmovně bez větších problémů projít. Kromě vlády má totiž podporu i velké většiny opozičních stran. Některé z nich se ale pokusí prosadit změny. Nelíbí se jim právě to, jak rostou penze chudším penzistům a jak těm bohatším. 

Celkem se vláda chystá vydat na penze o 32,5 miliardy víc než letos. Důchody tak znovu budou suverénně nejvyšší položkou státního rozpočtu. Pokud v příštím roce vzroste průměrná penze o 900 korun, půjde - stejně jako letos - znovu o největší růst důchodů v historii.

„Rozhodnutí vlády o důchodech na rok 2020 je nesystémové a s ohledem na ekonomické nejistoty se zdá být míra valorizace důchodů neadekvátní,“ řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Výdaje na penze tak meziročně porostou tempem přes sedm procent, zatímco nominální HDP a potažmo celkové rozpočtové příjmy nanejvýš o čtyři procenta. Jelikož jsou výdaje na důchody největší výdajovou položkou rozpočtu, její nadměrný růst vyvolá podle něj při zachování nerostoucího deficitu nutnost radikálních škrtů jinde.

KSČM: Změny podpoříme 

Poslanci začnou ve sněmovně projednávat návrh na zvýšení důchodů na schůzi, která začne příští týden. Definitivně by ho mohli schválit do konce června. Vládní plán podporuje velká většina poslanců.

„Žádné změny navrhovat nebudeme. Podpoříme to, co navrhla vláda,“ uvedla předsedkyně rozpočtového výboru sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM). Podobně to vidí Piráti. „Myslíme si, že ve chvíli, kdy ekonomika roste, tak by z toho měli profitovat všichni včetně seniorů,“ řekl místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. 

Více podle zásluh, nebo všem stejně

Pravicové strany by ale chtěly vyšší růst důchodů pro ty, kdo na něj v době pracovního života odváděli více. Čili posílit zásluhovost. „Zásluhovost důchodů je podle našeho názorů důležitá a rozhodně nechceme složku zásluhovosti oslabovat,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Naopak například podle SPD by měly růst penze všem důchodcům stejně. „Prosazujeme zároveň, aby se nezvyšovalo všem stejným procentem, ale všem stejnou částkou. To bohužel Babišova vláda odmítá,“ uvedl předseda hnutí Tomio Okamura. 

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) počítá s tím, že podobně jako minulý rok vrátí senátoři zákon zpět do sněmovny. V tom případě by se mohli poslanci kvůli důchodům znovu sejít na letní mimořádné schůzi.