Počet žádostí o podporu pasivních domů roste. Stát už vyplatil čtyři a půl miliardy

Zájem o výstavbu takzvaných pasivních domů se státní podporou roste. Státní fond životního prostředí loni evidoval 550 žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám. V roce 2016, kdy startovala třetí vlna programu, jich bylo 366. Celkem už na příspěvcích stát vyplatil 4,5 miliardy korun.

Pasivní dům v Kosmonosech
Zdroj: Šance pro budovy

Cílem projektu je podle ministerstva životního prostředí snížení energetické náročnosti obytných budov – jejich zateplením či efektivním využitím energetických zdrojů.

„Počet žádostí o dotaci pro pasivní domy postupně každý rok narůstá. Tuto oblast v rámci programu Nová zelená úsporám neustále rozšiřujeme. Například na podzim loňského roku jsme přidali nejen možnost podpory čistě pasivních domů, ale i podporu výstavby nízkoenergetických domů,“ řekla mluvčí státního fondu Lucie Früblingová.

O dotaci mohou žádat vlastníci nebo stavebníci rodinných a bytových domů, a to jak fyzické, tak i právnické osoby.

Podle Früblingové zájemci v drtivé většině o podporu žádají před realizací projektu, dotaci ale fond proplatí až ve chvíli, kdy je projekt dokončený. „U výstavby rodinných domů mají žadatelé na dokončení projektu celkem 24 měsíců. K vyplacení dotace proto může dojít ve zcela jiný rok, než ve kterém o dotaci žádali,“ uvedla.

Žádat o příspěvek je možné až do roku 2021 na webu novazelenausporam.cz.