Češi mají stále větší zájem o kvalitní potraviny, jen cenou už se neřídí

Počet Čechů, kteří upřednostňují při nákupech potravin a drogerie kvalitu, roste. Jejich podíl se za posledních pět let zvýšil z 35 na 40 procent. Naopak podíl domácností, které preferují cenu nad kvalitou, v letech 2013–2018 klesl na 60 procent. Uvedli to zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a výzkumné společností GfK.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Okla

„Díky spotřebitelské důvěře a růstu životní úrovně roste poptávka po kvalitnějších potravinách. Na tento trend reagují obchodní řetězce rozšířením nabídky, ať už jde namátkou o bioprodukty nebo výrobky od lokálních dodavatelů,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. 

Důvodů pro růst cen je podle svazu několik – nižší úroda v souvislosti se suchem či růst mezd v zemědělství a potravinářství. „Na druhou stranu je zapotřebí zdůraznit, že podle Evropského statistického úřadu Eurostat máme šesté nejlevnější potraviny v rámci EU. Podle zatím posledních dostupných údajů dosahovaly ceny potravin v ČR 84,5 procenta průměru EU, přičemž jde o porovnání bez slevových akcí. Ve skutečnosti jsou potraviny u nás ještě o něco levnější, pokud bychom započetli právě slevové akce,“ dodal Prouza.

Češi milují slevové akce  

Zvyšuje se velikost průměrného nákupu, frekvence nákupů přitom mírně klesá. „Na výdajích domácností se nejvíce podílejí čerstvé a chlazené potraviny, druhé místo z hlediska útraty patří nápojům, třetí místo obsadily cukrovinky a snacky,“ dodal ředitel GfK spotřebitelského panelu pro ČR a Slovensko Ladislav Csengeri.

Celých 51 procent výdajů, které české domácnosti utratí za balené potraviny, je za zboží ve slevových akcích. Na Slovensku je tento podíl 38 procent a v Německu jen 17 procent. Naopak prodej zboží pod privátní značkou obchodníků je na vzestupu a rostou dokonce rychleji, než je tomu u značkového zboží. Podíl vlastních značek na obratu za rychloobrátkové zboží vzrostl v ČR již na 23 procent. V Německu dosahuje 38 procent.