Křetínského EPH zvedl loni čistý zisk skoro o desetinu na 22,5 miliardy korun

Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského vzrostl loni meziročně čistý zisk o 9,6 procenta na 22,5 miliardy korun (877 milionů eur). Konsolidované tržby stouply o 21,8 procenta na 153,9 miliardy korun (šest miliard eur). Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu.

„Rok 2017 byl na jedné straně charakteristický zlepšeným výkonem energetické infrastruktury, která je umístěna v EP Infrastructure, a na druhé straně dalšími akvizicemi a organickým růstem v oblasti výroby elektřiny doplněné těžbou uhlí, které spadají pod EP Power Europe,“ uvedl ve zprávě Křetínský.

EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe jsou dva hlavní pilíře, do kterých je holding strukturovaný. EPIF v EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Pod EP Power Europe spadá těžba uhlí a výroba elektřiny. Podíl 31 procent v EPIF náleží fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH.

Podíly má skupina v Pražské teplárenské i firmách Eustream nebo Nafta

Do EPIF kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü mimo jiné patří podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Mirek Topolánek, či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu. Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Předloni v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

EPH je tak přední středoevropskou energetickou skupinou, která vlastní a provozuje zařízení v Česku, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Loni se stal Křetínský většinovým vlastníkem EPH, nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Křetínský je podle žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem 53 miliard korun.

Za největší českou energetickou firmu však bývá označován ČEZ. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.