Titul tahouna českého průmyslu v srpnu převzala energetika, míní analytici

Průmyslová výroba v srpnu zrychlila meziroční růst na 5,8 procenta po červencovém růstu 3,3 procenta. Hlavním tahounem se stala po automobilkách energetika, shodli se analytici oslovení ČTK. Stavební výroba pak meziročně vzrostla o 1,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu se v srpnu dařilo mimo jiné výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla či výrobě motorových vozidel. Průmyslová produkce ve druhém prázdninovém měsíci naopak klesla u oprav a instalací strojů či ve výrobě ostatních dopravních prostředků.

„Průmysl v srpnu svým růstem překonal očekávání analytiků a pozitivně se projeví do ekonomického růstu ve třetím kvartálu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Z dat je podle něj zřejmé, že česká ekonomika zůstává ve výborné kondici, zároveň se však nachází ve fázi přehřívání. Budoucí ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky vidí na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se zřejmě blíží k bodu svého nasycení.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil na to, že hlavní zásluhu na výsledku tentokrát neměly automobilky, ale energetika. U automobilů je však podle něj ještě mnohem zajímavější pokles nových zakázek o 1,7 procenta. Na první pohled jen drobné zakolísání, nicméně už trend z předchozích měsíců naznačoval, že největší expanzi má možná už automobilový průmysl za sebou. Výrobní kapacity produkující nejúspěšnější modely jsou naplněné a prostor k dalšímu růstu je jen omezený, dodal.

Analytik Next Finance Jiří Cihlář ale upozorňuje, že v dalších měsících hned tak neskončí růst automobilové produkce. „Tempo růstu ale přibrzdí. A to i proto, že poptávce ze zahraničí uškodí další posilování koruny,“ dodal.

Po očištění o sezonní vlivy vzrostla průmyslová výroba v porovnání s předchozím měsícem o 14,3 procenta. Letošní srpen měl přitom stejný počet pracovních dnů jako srpen 2016. 

„Plné objednávkové knihy jsou příslibem, že se růst v českém průmyslovém sektoru udrží i ve zbytku roku. Hodnota nových zakázek byla v srpnu vyšší o 4,9 procenta a podílely se na ní hlavně tuzemské objednávky, které jsou meziročně o 8,5 procenta výše,“ podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Celkově očekáváme, že za celý rok 2017 průmyslová výroba zrychlí své meziroční tempo růstu k pěti procentům z loňského tempa 2,9 procenta,“ odhadli analytici Raiffeisenbank.

Stavebnictví táhlo pozemní stavitelství

Stavební výroba v Česku v srpnu meziročně vzrostla o 1,9 procenta po červencovém růstu o 1,8 procenta. K růstu pomohlo pozemní stavitelství, kde se produkce oproti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta. Naopak výroba inženýrského stavitelství klesla o 1,7 procenta.

„Právě ve slabší výstavbě a opravách silnic je zakopaný pes. Nedokážeme navázat na předchozí roky, kdy byl jasně patrný příliv evropských peněz. Růst stavebnictví tak jednoznačně nyní táhne pozemní stavitelství. Konkrétně budování bytů,“ uvedl Cihlář.

V osmém měsíci meziročně přibylo vydaných stavebních povolení a vyšší byl i počet zahájených a dokončených bytů. Úřady vydaly 7993 stavebních povolení, tedy o 4,7 procenta více než před rokem. Počet zahájených bytů se od té doby zvýšil o 29,1 procenta na 3284. Stavebníci současně dokončili stavbu 2398 bytů, kterých tak bylo meziročně o 29,6 procent více.

„Očekáváme, že za celý letošní rok dosáhne růst stavební výroby 5,2 procenta. V příštím roce by měl díky rozběhnutí veřejně financovaných infrastrukturních projektů zrychlit na 6,6 procenta,“ míní ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 11 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 15 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 19 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025
Načítání...