Číňané opustili Soukupovu mediální říši, do které patří televize Barrandov nebo časopis Týden

Čínská společnost CEFC dokončila odchod z majetkové struktury společností Empresa Media a Médea. Vydavatelství Empresa Media vlastní mimo jiné TV Barrandov a časopis Týden. Ve středu uplatnila své právo na vrácení akcionářského podílu původnímu majiteli Jaromírovi Soukupovi, řekl mluvčí CEFC Pavel Bednář. Na řízení obou firem se CEFC China nepodílí od poloviny března 2017, kdy její zástupci odešli z orgánů společností.

CEFC do společností Empresa Media a Médea majetkově vstoupila v září 2015. Smlouvy byly podepsány v Šanghaji při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně. CEFC získala v obou společnostech minoritní podíl.

Loni v červenci se stal místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík místopředsedou představenstva Empresa Media, aby zastupoval menšinového vlastníka.

Letos v únoru web Hlídací pes uvedl, že CEFC končí s mediálním domem spolupráci. Podle informací serveru složil Tvrdík funkci, čímž se naplňovala klauzule, která oběma stranám dávala možnost do konce března 2017 zažádat o získání akcií zpět – respektive stáhnout svou investici.

CEFC kupovala podíly ve fotbalovém klubu i pivovaru

Společnost CEFC v Česku v posledních letech nakupovala. Získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group, podíl v letecké společnosti Travel Service nebo investovala do realit. Největší čínskou investicí na realitním trhu byla administrativní budova Florentinum v centru Prahy - CEFC za ni zaplatila přes 7 miliard korun.

Antimonopolní úřad nedávno schválil změnu ve finanční skupině J&T Finance Group (JTFG), kterou bude nově ovládat CEFC spolu s podnikateli Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem. CEFC původně ve finanční skupině J&T Finance Group držela desetiprocentní podíl, loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Celkem měla zaplatit za poloviční podíl v JTFG 980 milionů eur (26,3 miliardy korun).

CEFC China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.