Eurozóna poroste rychleji, Světová banka zlepšila odhad. Globální ekonomice se ale nevyrovná

Růst světové ekonomiky by měl v letošním roce zrychlit na 2,7 procenta a napřesrok dosáhnout 2,9 procenta. Předpověděla to v červnové prognóze Světová banka (SB), která tak potvrdila svůj globální výhled ze začátku roku. Zlepšila však odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, a to na 1,7 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta.

Podle agentury Reuters Světová banka poprvé za několik let v červnové prognóze nepřikročila ke zhoršení lednového globálního výhledu. Banka navíc opravila odhad loňského růstu světové ekonomiky na 2,4 procenta z dříve uváděných 2,3 procenta. Zlepšila rovněž odhad loňského růstu v eurozóně, a to na 1,8 procenta z 1,6 procenta.

Zatímco letos by podle Světové banky mohl HDP eurozóny růst o 1,7 procenta, v příštím roce očekává zpomalení hospodářského růstu na 1,5 procenta. Je nicméně optimističtější než v lednové prognóze, podle které měl růst v zemích používajících euro napřesrok dosáhnout pouze 1,4 procenta.

Hospodářský růst ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou na světě, by měl podle Světové banky v letošním roce zrychlit na 2,1 procenta z loňských 1,6 procenta. Napřesrok by pak měl dosáhnout 2,2 procenta.

Růst čínské ekonomiky by měl naopak dál zpomalovat. Letos by měl zvolnit na 6,5 procenta z loňských 6,7 procenta a napřesrok by měl činit 6,3 procenta.

Jakou rychlost nasadí Česko?

Česká republika se ve zprávě neobjevuje, podle Mezinárodního měnového fondu by ale tuzemský hrubý domácí produkt mohl letos stoupnout o tři procenta.

České instituce jsou v odhadech mírnější. Česká národní banka v poslední prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky na 2,9 procenta. Podle odhadů ministerstva financí letos a příští rok ekonomika poroste o 2,5 procenta. Evropská komise pak uvádí pro rok 2017 růst o 2,6 procenta.