Do pilotního provozu EET se zatím přihlásilo 1169 podnikatelů

Do pilotního provozu elektronické evidence tržeb (EET) se od úterý, kdy byl spuštěn, přihlásilo už 1169 podnikatelů. Do systému zaslali 138 tisíc účtenek. Na konferenci v Ostravě to v pátek řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle něhož zatím nedošlo k žádné technické závadě. 

Video Události
video

Události: Elektronická evidence nanečisto

Ostrý provoz evidence tržeb bude spuštěn 1. prosince pro hotely a restaurace. V první vlně by se měl týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů.„Apelujeme na to, aby si vyzvedávali včas takzvané autentizační údaje, které vydává finanční správa od 1. září. Na základě těchto údajů je možné vygenerovat si certifikáty, nahrát si je do pokladního zařízení a přistupovat do systému evidence tržeb,“ řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. O autentizační údaje už podle ní požádalo asi 21 tisíc podnikatelů.

Babiš: Žádné závady se zatím nevyskytly

Babiš řekl, že zkušební provoz EET je plynulý a žádné závady se zatím nevyskytly. Na vyladění případných problémů má přitom ministerstvo celý měsíc. „Myslím si, že to je určité unikum v historii naší země. Všechny registry se spouštěly naostro a potom nefungovaly. My máme měsíční projekt, pilot, kde si to uživatelé můžou vyzkoušet, jejich zaměstnanci si to můžou vyzkoušet. Evidentně to funguje a ti, kteří si to zkusí, vlastně plynule projdou do ostrého provozu od 1. prosince,“ řekl ministr.

Páteční konference Evidence tržeb v praxi se v Ostravě zúčastnilo 650 podnikatelů. Konference byla spojena s veletrhem dodavatelů pokladních zařízení. „Proškolili jsme za posledních několik měsíců 6500 podnikatelů,“ řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb dlouhodobě nesouhlasí - ve čtvrtek dokonce zažádala o mimořádnou schůzi, na které by chtěla projednat její odložení o dva roky.

„Všude, kde něco takového zaváděli, od toho ustupují, protože to ve výsledku nefunguje, a my ten systém, budeme-li mít příležitost, skutečně zrušíme,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Ministerstvo financí čeká, že v první vlně se EET bude týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů. Aktuálně si své autentizační údaje vyzvedla zhruba polovina.