Air Bank klesl zisk o 73 procent, mohou za to nízké úrokové sazby

Air Bank vykázala v první části tohoto roku čistý zisk 35 milionů korun. To je meziročně o 73 procent méně. Za poklesem stojí kromě nízkých úrokových sazeb i výpadek příjmů z karetních poplatků způsobený novou právní úpravou. Celkový počet klientů banky se ke konci března meziročně zvýšil o třetinu na 452 tisíc.

Air bank
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Kromě zisku banka v ostatních číslech vykazuje zvýšení. Objem vkladů se zvýšil o čtvrtinu na 71,9 miliardy korun. Celková bilanční suma stoupla o 22 procent na 79,2 miliardy Kč. Vlastní kapitál banky se zvýšil o tři procenta na pět miliard korun.

Čtyřka největších bank v Česku vydělala v prvním čtvrtletí 10,9 miliardy korun, to je o 1,8 miliardy méně než před rokem. Na zisku se projevily opět velmi nízké úrokové sazby, ale také dobrá konkurence od malých bank.

Ty začaly v Česku fungovat v průběhu roku 2011. Vedle Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, to jsou například internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v červenci 2011. Další je Equa Bank, ta vstoupila do Čech v červnu 2011 z Banco Popolare. Tyto banky chtějí své klienty nalákat na vedení účtu zdarma, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů.

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. PPF Group N.V., do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním akcionářem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.