Většina zaměstnanců, kteří mají odejít z OKD, tak chce učinit dohodou

Přibližně 70 procent z 345 zaměstnanců, kterým má na konci června skončit pracovní poměr v těžební společnosti OKD, chce odejít dohodou. Pakliže tak učiní, budou mít nárok na zvýšené odstupné. Dohodu mezi firmou a zaměstnanci vítají i hornické odbory. Další jednání OKD s odboráři se uskuteční v úterý.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Podle předběžných informací chce pracovní poměr dohodou na konci června ukončit asi 70 procent z avízovaných 345 zaměstnanců, kteří tak získají nárok na zvýšené odstupné ve výši až šestinásobku průměrné mzdy,“ uvedla personální ředitelka OKD Radka Naňáková.

Pokud se vedení firmy se zaměstnanci dohodne, odbory nic namítat nebudou. „My jsme si udělali sondáž mezi zaměstnanci, kteří byli navrženi na propuštění, a opravdu více jak 70 procent chce odejít,“ uvedl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Výše nabízeného odstupného podle něj odpovídá zákoníku práce i dohodám v kolektivní smlouvě. „Není to nic mimořádného. Princip je ale v tom, že je to dohodou, nebudeme nikoho nutit. My jsme nikoho vyhazovat nechtěli,“ připomněl Pytlík. 

Dobrovolné odchody prioritou

Naňáková je přesvědčena, že vedení společnosti a odborové organizace mají zájem i nadále pokračovat cestou smíru a prioritně řešit dobrovolné odchody. „Po vyhodnocení první fáze někdy na konci dubna se dohodneme na dalším společném a oboustranně přijatelném postupu,“ uvedla.

Vedení OKD se v úterý znovu sejde na pravidelné schůzce s odboráři, kde bude plánované odchody dále projednávat. Pytlík očekává, že schůzka bude mít klidný průběh. „Myslím, že se budou řešit konkrétní příklady, jak to bude probíhat a jak to uděláme,“ soudí. Je podle něj ale nutné vyřešit i otázku zbývajících zaměstnanců, kteří na dohodu odejít nechtějí. Rovněž by uvítal, kdyby se podařilo vyřešit otázku hornických důchodů.

Společnost OKD ve čtvrtek potvrdila, že z ní má k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. „Uvedené opatření je součástí dlouhodobého optimalizačního programu k zajištění životaschopnosti společnosti a její budoucnosti a nijak nesouvisí s plánovaným uzavřením dolu Paskov, o kterém probíhají v současné době jednání všech zainteresovaných stran,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

OKD je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí. Těžba je pro firmu i přes úsporná opatření ztrátová, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy.