Levná čínská ocel: Britský ocelářský průmysl se bojí likvidace pracovních míst

Britští oceláři vyzývají svou vládu, aby přiměla partnery v Evropské unii k zásahu proti levnému dovozu oceli z Číny. Ocelářství se na britských ostrovech dostalo do těžké krize a jen v říjnu ztratilo kvůli přetlaku nabídky na trhu téměř pětinu pracovních míst. Britská ocel byla tématem mimořádné schůzky v Bruselu.

Podle Jiřího Koliby, náměstka českého ministra průmyslu a obchodu, na jednání „mnohohlasně“ zazněla potřeba rychle řešit zejména regulaci obchodu se třetími zeměmi, a to na celoevropské úrovni. Jednou z možností jsou například antidumpingová cla, konkrétní závěry by však měly padnout až na dalším jednání 27. listopadu.

„Nejsme v té první linii přímo ohrožených států. Ale je otázka času, kdy se tak může stát,“ řekl o české situaci Koliba.

Nebojí se pouze britští oceláři

O mimořádnou schůzku požádal své partnery v EU britský ministr obchodu Sajid Javid. Ráno v Bruselu demonstrovali britští oceláři spolu se svými kolegy z Belgie a Francie. Žádali okamžité kroky proti údajnému čínskému dumpingu a k řešení vysokých energetických nákladů těžkého průmyslu.

„USA a další země již učinily kroky k omezení levného čínského dovozu, který narušuje jejich trhy, a EU musí nyní rychle udělat totéž,“ řekl podle agentury Reuters šéf britské ocelářské lobby UK Steel Gareth Stace.

Britský odborový svaz Unite mimo jiné požaduje, aby EU odňala Číně status tržní ekonomiky, pokud nebude Peking hrát podle pravidel EU. To by EU umožnilo razantnější kroky proti čínskému dovozu.

Britští oceláři při protestu před britským parlamentem
Zdroj: Reuters

Za poslední měsíc se zrušily tisíce pracovních míst

Ocelářské asociace Eurofer a IndustriAll uvedly, že jen za minulý měsíc ztratil sektor v Evropské unii pět tisíc pracovních míst. Krize je podle nich velkou hrozbou pro všech 330 tisíc zaměstnanců odvětví, jejichž počet se už od roku 2008 snížil o 85 tisíc.

Britské ocelářství považuje za hlavního viníka svých potíží Čínu. Asijská země vyrábí téměř polovinu světové produkce oceli v objemu 1,6 miliardy tun. Odhaduje se, že letos vyveze na světové trhy rekordních 100 milionů tun oceli, aby zmírnila přebytek na domácím trhu.
Ocelářství se stalo tématem při říjnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii. Vláda se kvůli tomu dostala pod tlak a minulý týden ocelářům slíbila refundovat náklady „zelené“ daně, pokud s tím bude souhlasit EU.

Ocelářský závod SSI ve Velké Británii
Zdroj: Reuters
Autor: Nigel Roddis

Nevýhodná libra a ceny energií

Britské ocelářství znevýhodňuje libra, která na rozdíl od slabého eura v poslední době zpevnila. Snížila se tak konkurenceschopnost britské produkce v zahraničí a zvýhodnilo dovoz.

Británie má navíc kvůli vysokým nákladům zelené politiky mnohem vyšší ceny energie než většina ostatních zemí. Energeticky náročná odvětví v Británii platila za elektřinu v prvním pololetí o 80 procent více, než je průměr v EU, který je navíc dvě třetiny nad úrovní cen v USA a jiných vyspělých ekonomikách, uvedla agentura Reuters.