Hypotéka už nebude stačit. Na byt budeme muset i šetřit

Praha - Blíží se zřejmě konec hypoték na celou cenu nemovitosti. Podle dnešních Hospodářských novin se Česká centrální banka (ČNB) obává, že pokud by se tento typ úvěrování příliš rozmohl, mohlo by to v budoucnu ohrozit stabilitu peněžních ústavů. Připravuje proto nařízení, které by omezovalo, na jak velkou část hodnoty nemovitosti mohou banky úvěr poskytnout.

Průměrné sazby hypoték v Česku stále klesají a v březnu se podle Hypoindexu dostaly na nové minimum 2,16 procenta. „Březnový propad průměrných sazeb hypoték o 0,11 procentního bodu je na těchto úrovních úročení bezprecedentně strmý pokles. Dynamika poklesu sazeb tedy i přes jejich historická minima zrychluje, a je tak již jen otázkou času, kdy prolomí hranici dvou procent,“ reagoval na pokles ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

České hypotéky se změní

Podle informací Hospodářských novin čekají české hypotéky dvě zásadní změny – jednak skončí uzavírání stoprocentních hypoték a vedle toho bude předčasné ukončení takového úvěru rychlejší a levnější.

ČNB se totiž v případě hypoték, které kryjí celou částku za byt nebo dům, a ke koupi tak nepotřebujete úspory, obává, že v důsledku jejich nárůstu dojde k rozkolísání stability českých bank. Pracuje proto na nařízení, které by bankám jasně určovalo, na jak velkou část nemovitosti mohou klientům hypotéku poskytnout. Pokud si tedy bude někdo chtít koupit dům nebo byt, bude si muset určitou část jeho ceny sám našetřit. Zatím není jisté, kdy a jak začne toto nařízení fungovat, ČNB by se k němu měla podrobněji vyjádřit v polovině června.

Změny ale vedle ČNB připravuje také ministerstvo financí, které chce, aby měl každý klient právo jednou ročně splatit čtvrtinu hypotéky bez poplatku i mimo termín fixace. A pokud by dokonce byl důvodem předčasného splacení rozvod, úmrtí, dlouhodobá nemoc, invalidita nebo smrt dlužníka, neměl by následovat vůbec žádný sankční poplatek. Tyto změny jsou obsaženy v zákonu o úvěrech pro spotřebitele, na kterém ministerstvo v současné době pracuje. Podle všeho by měl začít platit v březnu 2016.

Sledujte náš seriál o hypotékách

Sazby hypoték na podlaze, spadnou ještě?

Nechci slevu zadarmo. Co vám banky přibalí k hypotéce

Jak se nenechat oškubat hypotékou

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...