Internetová ekonomika dobývá svět a s ním i Česko

Praha - Dynamicky se rozvíjející internetové ekonomice se v Česku daří, její podíl na HDP se v posledních letech pohybuje kolem 3 procent, což přesahuje 100 miliard korun. Neustále rostoucí elektronický obchod a on-line služby pomáhají nejen hospodářství samotnému, ale mají příznivý vliv i na sociální oblast – vytváří nová pracovní místa, na něž se řetězově navazují další pracovní příležitosti i v jiných oblastech ekonomiky.

Elektronický obchod má výhody jak pro podniky, tak pro spotřebitele – nižší ceny, snadnější dostupnost zboží, rozvoj nových služeb a v neposlední řadě také nová pracovní místa. Výsledky nedávné studie Lovaňské univerzity například ukázaly, že jedno nové pracovní místo v informačních technologiích vytváří až čtyři nové pracovní pozice v jiných odvětvích. Nezanedbatelný je také vzdělávací potenciál internetu a rovněž jeho využití ve zvyšování konkurenceschopnosti jednotlivých firem, ale třeba i států.

Ekonomické výsledky několika posledních let ukazují, že podíl samotné internetové ekonomiky na HDP začíná být větší než u tradičních odvětví, jako je například zemědělství, bankovnictví nebo pohostinství. Přesto v českém prostředí přetrvávají bariéry, které rozvoj internetové ekonomiky stále brzdí. Jednak je to stále nepřekonaná nedůvěra řady Čechů k některým aplikacím nebo například internetovému bankovnictví a jednak také poměrně nedostatečná připravenost absolventů škol. Čechům by podle odborníků prospěla také větší odvaha rozjet vlastní podnikání.

Internet ovlivňuje ekonomiku víc, než se zdá

Internet se v dnešním globalizovaném světě dostal do téměř všech sektorů ekonomiky, neměli bychom proto chápat přínos internetu pouze jako přidanou hodnotu jednoho konkrétního odvětví. Samotná internetová ekonomika je tak vlastně pouze jednou částí celkového vlivu, jakým internet ovlivňuje HDP. Pomáhá například zvyšovat produktivitu práce v jiných, zcela odlišných odvětvích. On-line reklama a e-commerce zase přinášejí levnější a zároveň efektivnější inzerci. Snadnější přístup k informacím je pak jedním z faktorů, které pomáhají lépe koordinovat práci a zvyšovat produktivitu zaměstnanců.

Čemu se naopak v tuzemsku daří, je nakupování přes internet. Přestože je to pouze jedna část internetové ekonomiky, může nám tato rostoucí obliba e-shopů v podstatě kopírovat i zvyšování ekonomické důležitosti celého odvětví.

Podle posledních evropských čísel dosahují zisky internetové ekonomiky přibližně 11,7 miliardy eur, což představuje 0,12 procenta evropského HDP. Mezi jednotlivými státy jsou ale často velké rozdíly. Británie, Francie a Německo se totiž podílí na evropském elektronickém obchodu z celých 70 procent. Výrazně méně se pak obchoduje on-line i přes hranice jednotlivých států, v roce 2010 uvedlo pouze 9 procent evropských spotřebitelů, že nakoupilo v elektronickém obchodě v jiném členském státě EU.

Nákupy na internetu
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Odvětví internetové ekonomiky se stalo s rozvojem počítačových technologií a nových mobilních aplikací neoddělitelnou součástí celého sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT), protože i ty služby nebo zboží, které nejsou přímo spojeny s internetem, jsou většinou alespoň jeho komplementem. Přidaná hodnota odvětví ICT byla v roce 2011 v Česku 160,5 miliardy korun, což představovalo přibližně 4,2 procenta HDP.

Katedra sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vytvořila studii o stavu internetu v České republice, ve které zjistila:

  • V roce 2014 bylo v ČR 79 % uživatelů internetu starších patnácti let.
  • Více než 90 % uživatelů internetu najdeme mezi studujícími, třicátníky a mladšími, vysokoškolsky vzdělanou a ekonomicky aktivní populací.
  • Tři z deseti uživatelů používají internet v pohybu, tedy na ulici nebo v MHD.
  • Oproti roku 2005 čeští uživatelé strávili na internetu dvojnásobek času.
  • Uživatelé strávili na internetu v roce 2014 průměrně 20 hodin týdně.
  • Televize zůstává v ČR nejdůležitějším zdrojem informací i zábavy.
  • Internet je druhým nejdůležitějším zdrojem informací (59 % české populace).
  • Téměř polovina uživatelů vyhledává na internetu alespoň jednou týdně informace o produktech. Ceny produktů či služeb alespoň jednou týdně porovnává čtvrtina uživatelů.
  • On-line bankovnictví užívají dva ze tří uživatelů.
  • Alespoň jednou týdně nakupuje na internetu více než třetina uživatelů v ČR.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 7 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 12 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 20 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánovčera v 16:32

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...