Vydavatelství Albatros už definitivně patří dosavadnímu managementu

Praha - Knižní vydavatelství Albatros, které dosud patřilo zábavnímu holdingu Bonton a bylo jednou z jeho největších firem, má nové majitele. Ve čtvrtek údajně došlo k podpisu smlouvy mezi zástupci Bontonu a skupiny dosavadních manažerů vydavatelství, mezi kterými je například ředitel Albatrosu Michal Krejčí. V obchodě se kromě manažerské skupiny angažují i private equity fondy, které si nepřejí zveřejnit jméno, uvedl deník.

Manažer pro marketing a PR Albatrosu Radovan Suk dnes řekl, že 100 procent akcií Albatrosu koupila společnost Narcia Consulting, která zastupuje nové majitele. „Celková hodnota transakce je podle dohody prodávají a kupující strany důvěrná a nebude zveřejněna,“ uvedl Suk.

Vlastíci Bontonu mohli za Albatros podle odhadů deníku E15 obdržet částku mezi 150 miliony až 220 miliony korun. „Cena se rozhodně pohybuje pod 300 miliony korun. Na její výši současná finanční krize a nedůvěra na úvěrovém trhu neměla žádný vliv,“ konstatoval ředitel Bontonu Zdeněk Kozák. Technicky obchod proběhne příští úterý, kdy dojde k výměně akcií za peníze.

Tržby Albatrosu loni vzrostly meziročně o zhruba 11 procent na 124,4 milionu korun. Výhled na letošní rok počítá s obratem ve výši 220 milionů korun a hrubým ziskem 45 milionů korun. Nakladatelství zvýšilo počet vydaných titulů ze 167 v roce 2006 na loňských 199.

Výprodej má Bontonu vydělat až miliardu 

Nakladatelství Albatros vzniklo v dubnu 1949 jako první nakladatelství v Československu specializované na dětské knihy. Tehdy se jmenovalo Státní nakladatelství dětské knihy, svůj dnešní název získalo v roce 1969.

Z původně rozsáhlé zábavní skupiny Bonton tak podle deníku zbývá prodat jen filmového distributora Bontonfilm. K tomu by mělo dojít na konci prvního kvartálu 2009, naznačil Kozák. Jen za prodej největších, gramofirmy Supraphon (nový majitel Miloš Petana), Albatrosu a Bontonfilmu, hodlá Bonton získat až okolo jedné miliardy korun. Rozprodej Bontonu začal v roce 2001, kdy celý holding dosáhl obratu 1,64 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 33 mminutami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
24. 7. 2025
Načítání...