Japonské akcie výrazně oslabily kvůli Toyotě a obavám z ekonomiky

Tokio - Japonský akciový trh dnes výrazně oslabil a jeho hlavní index klesl o 2,4 procenta. Tokijskou burzu stahovaly dolů akcie Toyoty a dalších automobilových výrobců, kteří přišli se zhoršenými výhledy ziskovosti. Investoři mají nadále obavy z vývoje ekonomiky. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 206,68 bodu na 8517,10 bodu a sestoupil z pondělního maxima za více než měsíc. V úterý byl japonský trh kvůli svátku uzavřen.

Akcie Toyoty ztratily čtyři procenta v reakci na to, že firma předpověděla svou první provozní roční ztrátu. O pět procent klesly akcie výrobce pneumatik Bridgestone, který rovněž zveřejnil zhoršené vyhlídky hospodaření.

Náladu na trhu zhoršily úterní zprávy o pokračujícím propadu na americkém trhu bydlení. Investoři se také bojí, že slabé spotřební výdaje budou pro maloobchodní firmy znamenat špatnou předvánoční sezonu. Dolar na devizovém trhu dnes celkově oslaboval, protože obchodníci od dnešních dílčích statistických údajů z americké ekonomiky čekají potvrzení špatného výhledu. Obchodování bylo těsně před svátky již velmi slabé.

Ke konci asijského obchodování dolar k jenu oslabil o 0,7 procenta na 90,25 JPY a zůstával na dosah 13letého minima 87,13 JPY z minulého týdne. Vůči euru zůstal jeho kurz bez větší změny kolem 1,3970 USD.