Veletrh ve Vegas přinese nejlehčí notebook nebo nové Windows

Las Vegas - Veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronic Show (CES) začal, trvat bude do neděle. Díky všudypřítomné krizi se očekává nižší počet vystavovatelů z řad vyrábějících firem, méně obchodníků i lidí, kteří se přijdou podívat. A tématické zaměření bude na menší, provázanější a ekologičtější techniku, která spotřebitelům nejenže usnadní a obohatí život, ale i pomůže šetřit. První krok ke slávě podnikla společnost Sony, když oznámila představení nejlehčího notebooku na světě. Microsoft uvede beta verzi operačního systému Windows 7.

Sony chce notebook pro každého

Sony si všimla rapidně rostoucího trhu s mini přenosnými notebooky a pro největší veletrh zábavní elektroniky připravila osmipalcový notebook z řady Vaio v ceně 900 dolarů za kus. Cenou i parametry se snaží kopírovat úspěch takzvaných Netbooků, které pionýrsky vyvíjel Tajwanský Asustek a prodával je v ceně přibližně poloviční. Model od Sony bude tenký jako běžný mobilní telefon a váhou přibližně 600 gramů se stane nejlehčím přenosným počítačem světa. On-line prodej bude spuštěn ve čtvrtek. Od února by měl být k dostání v maloobchodní síti.

Video Komentář Jiřího Donáta
video

Komentář Jiřího Donáta

Microsoft chce 7 lepší než Visty

Hned den po koupi nového Vaia mohou uživatelé zkusit beta verzi operačního programu Windows 7, další generace vlajkové lodi společnosti Microsoft. Společnost je tlačena trhem k revizi před dvěma lety na trh uvedeného programu Windows Vista, který se nesetkal s kladnou odezvou, velká část trhu stále zůstává věrna předešlým XP. Jednu z výtek Vistám CEO Microsoftu Steve Ballmer v úvodní řeči na veletrhu ve Vegas slíbil odstranit. Tedy dušoval se, že nové Windows 7 budou stejně pracovat na vysoce výkonných počítačích jako na méně hardwarově vybavených. A datum finální verze? Leden 2010.

Pořádající asociace odhaduje, že letos navštíví CES 130 tisíc lidí proti loňským 141 tisícům. Volné hotelové pokoje, které se v této době roku v Las Vegas těžko zamlouvají, se letos ještě dají najít. Počet vystavovatelů klesl ze 3000 na 2700. A změnilo se i chování podniků. Místo dřívější okázalé exhibice budou více usilovat o skutečný prodej. „Mnoho společností nás požádalo o jednací prostory, což v minulosti nedělaly,“ uvedl Jason Oxman z pořádající agentury Consumer Electronics Association.