Hyperinflace dál drtí Zimbabwe, centrální banka škrtla dvanáct nul

Harare - Pokud si bude chtít Zimbabwan koupit chleba, nebude už potřebovat miliardové bankovky. Země totiž kvůli hyperinflaci opět revalovala měnu a svému dolaru škrtla dvanáct nul, aby se vyhnula ekonomickému kolapsu. Guvernér centrální banky Gideon Gono uvedl, že se částečně uvolní devizový režim a že producenti zlata už nebudou muset prodávat zlato centrální bance a budou ho smět dodávat na trh přímo.

Ekonomika Zimbabwe je v troskách a oficiální inflace byla loni v červenci na 231 milionech procent. Vláda proto minulý měsíc obyvatelům země dovolila používat při podnikání zahraniční měny. Guvernér v dnešní zprávě nezveřejnil aktualizovaná data o inflaci. Uvedl ale, že se růst měnové zásoby výrazně zrychlil. Zatímco loni v lednu byl na 81 tisících procent, v prosinci už dosahoval 658 miliard procent.

Politická opozice v Zimbabwe se v pátek rozhodla přistoupit na jednotu s prezidentem Robertem Mugabem, protože politický pat humanitární krizi v zemi ještě zhoršoval. Předseda opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu Morgan Tsvangirai se tak stane premiérem.

Jednotná vláda se pokusí zdevastovanou ekonomiku zachránit. Potravinovou pomoc potřebuje v Zimbabwe více než polovina obyvatel a zemi sužuje nejhorší africká epidemie cholery za 15 let. Mugabe a Tsvangirai ale budou muset prokázat, že skutečně dokážou společně vládnout, aby Zimbabwe od západního světa získalo tolik potřebnou finanční pomoc a investice. Západ se k situaci zatím staví obezřetně.