EU mléčné kvóty kvůli propadu cen měnit nebude

Brusel - Evropská komise i české předsednictví se na dnešním jednání ministrů zemědělství EU postavily proti možnosti, že by unie měnila dohodnutá pravidla týkající se kvót na produkci mléka. Po přehodnocení unijní politiky v této oblasti v posledních měsících volají zemědělci z některých členských států. Kvůli propadu výkupních cen mléka se totiž řada z nich dostala do vážných problémů.

EU se loni na podzim po složitých debatách dohodla, že kvóty na mléko budou zrušeny v roce 2015. Do té doby se budou každý rok zvyšovat o jedno procento, aby producentům umožnily „měkké přistání“.

Ceny, které dostávají za mléko jeho producenti, se v posledních měsících kvůli snižování poptávky a nárůstu konkurence ze zahraničí výrazně propadly. Proti vrcholu, který byl předloni na podzim, klesly zhruba o polovinu. Brusel už kvůli tomu musel přijmout některá mimořádná opatření. Mimo jiné třeba začal podporovat vývoz mléka a mléčných výrobků z unie do třetích zemí.

Peka Personen, generální tajemník asociace evropských zemědělců COPA-COGECA:

„Evropští zemědělci jsou pod velkým tlakem. Kromě mléka zažívá propad i vepřové.“

Německá ministryně Ilse Aignerová dnes řekla, že Berlín chce vypracování zprávy, která by měla rozhodnutí o kvótách zhodnotit. Německo podle ní loni upozorňovalo, že rozhodnutí o kvótách vyšle špatný signál trhu. „Bohužel naše obavy se ukázaly jako oprávněné,“ dodala. Podobné hlasy zaznívaly i z dalších zemí. Případné pozastavení růstu kvót by mělo umožnit, že na trhu nebude tolik mléka, což by mělo vést k navýšení ceny.

Změna „mléčné politiky“ je mrtvá myšlenka, tvrdí eurokomisařka

„Musím zdůraznit, že nejsem připravena jednat o úplném přeorientování mléčné politiky EU, jak někteří z vás navrhují,“ řekla eurokomisařka pro zemědělskou politiku Mariann Fischer Boelová před ministry. Novinářům pak řekla, že tato myšlenka je mrtvá. Jde prý jen o politickou debatu, která nicméně vysílá špatný signál zemědělcům. Proti se staví i české předsednictví. „Neexistuje možnost, že bychom teď otevírali health check (reformu zemědělské politiky), to by znamenalo zase destabilizaci celého sektoru na mnoho měsíců,“ řekl k tomu český ministr Petr Gandalovič, který jednání jako zástupce českého předsednictví šéfoval.

S kolegy také kromě situace na trhu s mlékem jednal i o širších dopadech současné vážné hospodářské krize na zemědělství. Ta se projevuje tím, že se snižuje poptávka a farmáři nemají přístup k úvěrům, avšak na stranu druhou jim náklady neklesají. Podle Gandaloviče se ale dá čekat, že v dlouhodobém horizontu poptávka po zemědělských produktech opět poroste.

K zemědělcům putuje miliarda eur

V rámci pětimiliardového balíčku, který Evropská unie schválila minulý týden, se počítá s jednou miliardou eur na zemědělství. „To znamená pro ČR více než 800 milionů korun. Je to pro rok 2009 a 2010,“ upřesnil sumu určenou českým farmářům Petr Gandalovič. Každá země peníze využije podle potřeby. Při rozdělování bude hrát roli i to, jak se zemědělci o zvířata starají. Lepší podmínky pro krávy přinesou majitelům víc peněz.

Před tím, že pytel s dotacemi pro agrárníky není a ani nemůže být bezedný však varuje agrární analytik Petr Havel: „Trh už je podporáván takovým způsobem, že už to víc nejde, pokud by měla být ještě nějaká další opatření, tak Evropská unie riskuje sankce ze strany Světové obchodní organizace.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 9 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 10 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 14 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 16 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 17 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 22 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
12. 7. 2025
Načítání...