Změny v DPH mohou podle developerů zdražit byty

Praha - Na vyšší ceně nových bytů se může promítnout případné zavedení jednotné sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Developeři totiž nevylučují, že by novou sazbu promítly do koncových cen pro zákazníky. V současnosti se na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních vztahuje snížená sazba DPH v desetiprocentní výši. O zavedení jednotné sazby DPH ve výši 19 procent se mluví v souvislosti s plánovanou reformou penzijního systému. Její parametry představila ve středu takzvaná Bezděkova komise, poradní expertní sbor ministra financí Eduarda Janoty a ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky.

Developerům se nelíbí aktuální nízké ceny bytů

„Pokud by došlo ke zvýšení DPH, tak bychom museli ke změnám v cenách bytů přistoupit,“ prohlásila mluvčí společnosti Finep Petra Kopecká. S podobnými vyjádřeními přišly i Central Group, Skanska a Ekospol. Podle analytičky Central Group Veroniky Ježkové jsou problémem hlavně aktuální nízké ceny bytů, které developerům brání v zahrnutí sjednocených sazeb daně do cen.

Karel Zeman, mluvčí společnosti Ekospol

„Pokud bychom takové zvýšení DPH nepromítli do konečných cen, realizovali bychom projekty v podstatě bez zisku, v některých případech dokonce se ztrátou.“

Podle Dušana Šťastníka, investičního konzultanta poradenské společnosti King Sturge, je pravděpodobné, že v případě sjednocení sazeb DPH se budou lidé snažit byty nakoupit ještě za původní výhodnější ceny. „Trh zažije podobný šok jako oznamované zvýšení DPH v průběhu roku 2007, ke kterému došlo od 1. ledna 2008.“ V konečném výsledku by to prý ale pro trh být výhra nemusela. „I kdyby dočasné a víceméně umělé zvýšení poptávky rezidenčnímu trhu jistě pomohlo, otázkou je, zda by se díky předzásobení poptávky po vlastním zvýšení DPH trh nepropadl ještě více,“ upozornil Šťastník.

Developeři se bojí dalšího pádu cen i poptávky

Developeři se obávají dalšího propadu. „Vyšší DPH by zásadním způsobem ovlivnilo poptávku po bydlení a do značné míry zkomplikovalo jeho další výstavbu. A to naneštěstí v době, kdy se trh pomalu vzpamatovává z dopadů finanční krize,“ vysvětluje ředitelka odboru prodeje a marketingu Skansky Naděžda Ptáčková.

Navíc podle Šťastníka z King Sturge by se mohly začít rozevírat cenové nůžky mezi staršími a novými byty. Prodej bytů nebo budov podléhá DPH pouze do tří let od vydání kolaudačního souhlasu nebo v případě dřívějšího data od vlastního zahájení užívání, uvedl odborník na nemovitostní právo právní kanceláře Salans Juraj Alexander. DPH se na prodej bytu nevztahuje po uplynutí tří let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11Aktualizovánopřed 53 mminutami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...