Poradce čínské centrální banky Li Tao-kchuej ovšem upozornil, že uvolnění kurzu jüanu vůči dolaru nemusí znamenat pouze jeho zpevňování. Za určitých okolností by mohl i klesnout.
Světoví ekonomové jsou ale přesvědčeni o tom, že jüan bude sílit. „Flexibilnější jüan pomůže zvýšit příjmy čínských domácností a poskytne i nezbytné pobídky k nasměrování investic do těch odvětví, která slouží čínským spotřebitelům,“ uvedl ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.
Spojené státy, které by chtěly, aby jüan zásadně posílil, jsou přesvědčeny, že právě slabá čínská měna stojí za neobvykle vysokým obchodním deficitem USA v obchodu s Čínou. Peking se výpadům brání a o kurzovém režimu chce rozhodovat sám. „Když nynější fáze globální finanční krize dospěla do nejhoršího stádia, směnný kurz řady světových měn vůči americkému dolaru v různém rozsahu oslabil. Stabilita směnného kurzu žen-min-pi (jüanu) sehrála důležitou roli v tom, že snížila dopady krize, a výrazně tak přispěla k oživení asijské i globální ekonomiky,“ uvedla centrální banka.
Čínská změna zřejmě uspokojí Američany jenom částečně. Panuje totiž přesvědčení, že je jüan vůči dolaru podhodnocen až o 40 procent.