Průmyslová výroba v unii dál zrychluje

Brusel - Průmyslová výroba v eurozóně dál zrychluje, stejně jako v dubnu i v květnu vzrostla o 0,9 procenta. Meziročně je vyšší o 9,4 procenta, uvádí Eurostat. V celé evropské sedmadvacítce pak průmysl vylepšil své skóre o jedno procento. V dubnu zaznamenala průmyslová výroba v zemích eura růst o 0,9 procenta, respektive o 0,5 procenta v celé unii. Za květnový optimistický výsledek ale může především nízká srovnávací základna z předchozího roku - k úrovni před krizí má podle analytiků evropský průmysl ještě daleko.

Na první pohled je průmysl v eurozóně v poslední době charakterizován spojením stabilní růst. Už několik měsíců totiž roste průmysl každý měsíc zhruba o procento, meziročně si přilepšuje necelých 10 procent. Ovšem bližší zkoumání odhalí několik velkých „ale“.

„Současná úroveň je stále relativně hodně nízká oproti těm úrovním, kterých dosahoval průmysl před začátkem světové hospodářské krize, ve chvíli, kdy efekt nízkých srovnávacích základen vyprchá ke konci roku,“ uvedl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

2 minuty
Evropský průmysl
Zdroj: ČT24

Průmysl zatím táhne například šrotovné

Průmysl je navíc podpořen dočasnými pobídkami typu šrotovného, které běží třeba ve Španělsku nebo ve Francii. Otázkou pak zůstává, co se ale stane, až na podzim skončí. Vrásky na čelé dělají ekonomům také velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. „Silně stále kontrastuje konkurenceschopný sever v čele s Německem, jehož průmysl roste o 13 procent meziročně, s relativně slabým a strukturálními problémy zatíženým jihem, kde například řecká průmyslová výroba padá meziročně o šest procent,“ dodává Bureš.

Průmyslová výroba v zemích platících evropskou jednotnou měnou ve srovnání se stejným obdobím loňského roku v květnu vzrostla o 9,4 procenta a v celé EU o 8,7 procenta. V dubnu meziroční nárůst v případě eurozóny činil 9,5 procenta a v případě celé unie 7,8 procenta.

Květnový průmysl v meziměsíčním srovnání průmysl nejrychleji rostl v Irsku (7,5 procenta), Slovinsku (4,5 procenta), Polsku a Švédsku (oba 3,4 procenta). Nejrychleji naopak klesal v Lucemburku (-6,6 procenta) a Portugalsku (-0,7 procenta), které bojuje s rychle rostoucími dluhy a nedůvěrou finančních trhů. V Česku průmyslová výroba vzrostla o slabých 0,1 procenta.

  • Sešrotování automobilu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1521/152014.jpg
  • Průmyslová výroba v EU a v eurozóně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1798/179725.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 20 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...