Obavy z nedostatku vzácných kovů nafoukly cenovou bublinu

Londýn/New York - Obavy z výpadku dodávek vzácných kovů z Číny, která v jejich těžbě nyní zcela dominuje, vedou na západních burzách k prudkému růstu cen akcií malých a téměř neznámých těžařských firem, které často ještě nic nevytěžily. Podle analytiků a firemních manažerů oslovených listem Financial Times vzniká typická bublina nadhodnocených cen, podobná neudržitelnému internetovému boomu, který vedl ke krachu bubliny internetových firem na konci 90. let.

Čína se nyní na globální produkci vzácných kovů podílí 97 procenty, letos však jejich produkci a vývoz začala omezovat. Chce tak zachovat klesající zásoby pro domácí firmy a budoucí domácí produkci s vyšší přidanou hodnotou. Vzácné kovy jako europium nebo neodym se užívají při výrobě počítačů, ve spotřební elektronice nebo k produkci elektromobilů. Růst jejich cen vyvolává hon za jinými zdroji těchto komodit.

Na burzách se tato horečka odrazila v náhlé vlně zájmu o akcie možných budoucích producentů vzácných kovů. Index firem z oboru těžby vzácných kovů od výzkumné firmy Kaiser Bottom-Fish Online od konce roku 2008 vzrostl dvanáctinásobně a jen za poslední měsíc získal 35 procent.

Šest prakticky neznámých malých těžařských firem z USA, Kanady a Austrálie má nyní díky růstu cen akcií tržní kapitalizaci téměř sedm miliard dolarů (122,5 miliardy korun), třebaže žádná z nich ještě nic nevytěžila. Globální hodnota obchodu se vzácnými kovy podle listu činí jen asi dvě miliardy dolarů ročně. „Mám obavy, že až tato bublina splaskne, pak to stejně jako se všemi ostatními bublinami skončí špatně,“ míní šéf kanadského zpracovatele vzácných kovů Neo Material Technologies Constantine Karayannopoulos.

Podle analytika Johna Kaisera již vývoj v segmentu těžařských firem připomíná boom internetových společností, jehož krach vyvolal v USA v roce 2001 recesi. Podobný je také bublině uranových firem z let 2006-08, kdy hysterie kolem obav z propadu dodávek a prudký růst cen vyhnaly tyto akcie prudce vzhůru. Většina těchto akcií je už nyní zpět na původních nízkých úrovních.

Čína disponuje jen asi 36 procenty nynějších využitelných světových zásob vzácných kovů. Od 90. let však svou produkci výrazně rozšiřovala, zatímco producenti v USA a jinde ji naopak zavírali. Asijské země jako Japonsko a Jižní Korea se nyní zaměřují na potenciálně perspektivní Vietnam, těžbu vzácných kovů podporuje Rusko a obnovuje se rozvoj ložisek v Austrálii a USA.

Těžba
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 7 mminutami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 22 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
včera v 06:00

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
8. 7. 2025

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
8. 7. 2025
Načítání...