Splácíte bydlení, přispíváte na charitu? Snižte si daně

Praha - Blíží se pro podnikatele nepříliš příjemná část roku – konec března – a tedy starosti s tím, kde, jak a kolik zaplatit na dani z příjmu. Proč ale neudělat vše pro to, aby částka, kterou finančnímu úřadu odevzdáte, byla co nejnižší? České zákony nabízejí několik způsobů, jak si daně snížit. Jedním z nich je snižování daňového základu o odečitatelné položky. Pokud tedy splácíte hypotéku, nebo jste loni přispěli na charitu, najděte potvrzení a přiložte jej k daňovému přiznání. Můžete tak ušetřit nemalé peníze.

Najděte potvrzení a ušetřete 15 procent odečitatelných položek

Odečitatelné položky jsou sumy, o které si každý plátce může snížit takzvaný daňový základ, tedy částku, ze které se teprve daň vypočítává. Jejich odečtení tedy neznamená absolutní úsporu, ale to, že za ně nezaplatíte žádnou daň, a ušetříte tedy 15 procent z této odečítané částky. Daň z příjmu fyzických osob totiž činí právě patnáct procent. Pokud jste si tedy například za loňský rok odečetli odečitatelné položky ve výši 10 tisíc korun, znamená to úsporu ve výši 1 500 korun.

Aby vám úřad takové odečítání uznal, musíte nalézt například potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky nebo o platbách za životní pojištění či penzijní připojištění. Potvrzení jste jistě dostali, i pokud jste darovali krev. Bude se hodit i darovací smlouva, jestliže jste přispěli na charitu. Pokud nemůžete některé dokumenty najít, banka či pojišťovna vám jistě na požádání vystaví potvrzení nové. 

Za tisícovku pro charitu ušetříte 150 korun

Daňový základ si můžete snížit, pokud darujete peníze nebo například auto na veřejně prospěšné účely. Přispět však musíte organizaci, která je uvedena v daňovém zákoně (tedy například obcím, školským a zdravotnickým zařízením nebo charitativním organizacím). Zákon však započítává i příspěvky na ochranu zvířat nebo nezletilým dětem závislým na péči jiné osoby. Podobné je to i s dary na odstraňování následků živelní pohromy. Dary přitom nemusí směřovat pouze do Česka. Počítají se i dary do jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo na Island.

Aby se dala položka odečíst od daňového základu, hodnota věnovaná na dobročinnost musí přesáhnout alespoň dvě procenta základu daně nebo dosáhnout tisíce korun a daňovou úlevu získáte nejvýš na deset procent svého daňového základu. Celkem tedy můžete ušetřit až 1,5 procenta daňového základu. Speciálním případem je potom dárcovství krve. Za každé darování krve vám stát odpustí 2 000 ze základu, ušetříte tak 300 korun. Počet odběrů přitom není omezený. Musíte mít ale důkaz, že jste krev darovali. Postačí doklad z transfuzní stanice nebo kopie legitimace dárce. Podobně je to s darováním na charitu. Tady je vhodné sepsat darovací smlouvu nebo doklad o darované věci.

Splácíte vlastní bydlení? Výborně, další úleva

Z daňového základu lze také odečíst úroky, které jste zaplatili z úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéčního úvěru. Tyto peníze však musíte využívat na koupi či rekonstrukci bytu, rodinného nebo bytového domu. Na chalupu se tedy úleva neuplatňuje, i kdybyste v ní trvale bydleli. Pokud máte podobných půjček více, úroky lze sečíst. Za rok si můžete odečíst maximálně 300 tisíc korun. Tato suma je limitem pro jednu domácnost. Celkem tedy můžete ušetřit až 45 tisíc korun. Pokud jste spláceli úvěr jen část roku, měsíčně nesmí odečtená suma přesáhnout 25 tisíc korun. Splácení úroků z úvěru je třeba doložit pomocí potvrzení od banky.

Životní pojištění a penzijní připojištění vám ušetří až skoro čtyři tisíce

Pokud máte soukromé životní pojištění, můžete na daních ušetřit i díky němu. Musíte ale splnit spoustu podmínek. Prvními z nich jsou dvě šedesátky. Smlouvu nesmíte zrušit dříve než za 60 měsíců, tedy pět let. Zároveň je třeba ji mít sjednanou do 60 let vašeho věku. Pokud navíc máte smlouvu sjednanou na dožití, tedy že dostanete své peníze v případě, že se dožijete konce, je třeba mít pevně sjednanou částku. Ta musí činit alespoň 40 tisíc korun u smluv kratších než 15 let, respektive nad 70 tisíc u smluv na dobu delší. Maximální částka, která lze z daňového základu odečíst, činí 12 tisíc korun. Ušetříte tedy až 1 800 korun. Stačí, když doložíte potvrzení od pojišťovny.

Dvě šedesátky platí i pro penzijní připojištění. Tady lze ročně taktéž odečíst z daňového základu až 12 tisíc korun, a ušetřit tak na daních 1 800 čistého. Má to ale háček. Na prvních šest tisíc, které si ročně platíte, vám přispívá stát, proto se od daňového základu neodečítají. Z potvrzení od pojišťovny si tedy odečtěte šest tisíc korun, až tuto sníženou částku odečtete od daňového základu. K doložení vám opět postačí zmíněné potvrzení od penzijního fondu.

Přispíváte odborům? Můžete ušetřit až 500 korun

Členové odborových organizací si mohou daňový základ snížit o příspěvky, které platí během roku. Má to ale svoje hranice. Těmi jsou 1,5 procenta zdanitelných příjmů nebo tři tisíce korun. Potvrzení o zaplacení poplatků vám poskytne odborová organizace.

Vzděláváte se? Ze základu si odečtěte až deset tisíc

Ani úhrady za zkoušky, které ověřují výsledky dalšího vzdělávání, nestojí mimo proces přiznávání daní. Takové vzdělání však musí souviset s vaším povoláním nebo oborem podnikání. Typickou všeobecně uznávanou zkouškou je například certifikát z angličtiny FCE. Zkoušky, které vám uhradil zaměstnavatel, vám však stát neuzná. Nejvíce si můžete odečíst 10 tisíc. Pokud jste zdravotně postižení, můžete přidat ještě dva tisíce. Poplatník s těžším zdravotním postižením pak odpočet může využít až do výše 15 tisíc korun. Pokud předložíte fakturu či potvrzení o zaplacení, můžete ročně ušetřit až 2 250 korun.

Všechny odečitatelné položky se vyplňují do třetího oddílu pro „nezdanitelné položky základu daně, odečitatelné položky a daň celkem“ daňového přiznání. Měli byste si vystačit s řádky 46 až 51. Pokud vám není z výše uvedeného popisu vše zcela jasné, přečtěte si podrobnosti přímo v § 15 Nezdanitelná část základu daně v zákoně o daních z příjmu.

Vyplnit daňové přiznání a potřebné přehledy není nijak jednoduché. Do daní kromě příjmů vstupují slevy na dani, paušály a podobně. Na tato témata i na to, jak konkrétně růžový formulář i potřebné přehledy vyplnit, se zaměříme v dalších dílech našeho speciálu, které si budete moci přečíst vždy v úterý v rubrice Daňové přiznání. Vaše dotazy k daňové problematice nám můžete posílat prostřednictvím formuláře v Poradně portálu ČT24. V průběhu března pro vás přichystáme také chat s odborníkem na daňovou problematiku.

  • Dárek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2203/220273.jpg
  • Nové bydlení autor: František Vlček, zdroj: ISIFA/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2335/233495.jpg
  • Stáří autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2267/226647.jpg
  • Notebook autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2220/221973.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 11 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 11 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 12 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 18 hhodinami

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
23. 7. 2025
Načítání...